BRAVO

Ova dva dečka su osmislila aplikaciju koja će vam u detalje reći što jedete u studentskoj menzi

NutriMenza je aplikacija koja procjenjuje nutritivnu vrijednost jela u hrvatskim studentskim restoranima tj. menzama

Iako su studentski dani iza nas, sjećamo se odlazaka u menzu i znamo da se mnogo studenata tamo hrane i danas. Podaci Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo za 2015./2016. godinu pokazuju da je povećana tjelesna masa registrirana kod 16 posto studenata, dok ih je 5.5 posto pretilo. Mnogima je bitno što unose u organizam, a sada je tu i aplikacija koji nudi podatke o nutritivnim vrijednostima 240 jela dostupnih u studentskim restoranima.

TKO JE OSMISLIO APLIKACIJU?

Studenti pete godine nutricionizma Prehrambeno-Biotehnološkog fakulteta u Zagrebu, Josip Morduš i Luka Kukina. Josip Morduš dobitnik je stipendije Biotehničke zaklade te stipendije zaklade Ivan Bulić,u oba navrata zbog svoje izvrsnosti. Luka Kukina je dobitnik dekanove nagrade za izvrsnost u znanstveno-istraživačkom radu te je nutricionistički savjetnik svjetske boksačke prvakinje Ivane Habazin tijekom priprema za mečeve.

ZA SADA JE DOSTUPNA SAMO ZA ANDRIOD I BESPLATNA JE

Prema nekim istraživanjima, u Hrvatskoj, zastupljenost iOS platforme u stanovništvu iznosi između 12 i 15% pa je iz tog razloga aplikacija NutriMenza dostupna samo za android platforme. Izrada za iOS platformu iz tehničkih razloga bi dulje trajala, a budući da je cilj bio izbaciti aplikaciji do nove godine nisuhtjeli gubiti dodatno vrijeme, a ovisno o povratnoj informaciji koju dobiju od korisnika NutriMenze, odlučit će hoće li ju napraviti dostupnom i za iOS. Do daljnjeg se može skinuti na Android putem Google playa te treba napomenuti da je besplatna.

EVO KAKO FUNKCIONIRA

Sama aplikacija je vrlo jednostavna i brza. Jela su podijeljena u jedanaest izbornika: glavna jela, vegetarijanska jela, variva, prilozi, salate, deserti, kruh, napitci, mliječni proizvodi te sendviči kojima se znatno skraćuje vrijeme pretraživanja popisa jela, a i postoji „pretraži“ prozor u kojeg se može upisati ime željenog/konzumiranog jela. Klikom na “dodaj“ ispod naziva željenog jela, to jelo dodaje se u “Moj Tanjur“ gdje se nalazi izračun kalorija, proteina, masti i ugljikohidrata svakog jela posebno, kao i ukupnog zbroja prehrambenih vrijednosti kompletnog obroka.

Možda bi mogle izbaciti juhu od graha ili prilog, ali eto, to vam izgleda ovako:

RAZVIJANJE SVIJESTI O PRAVILNOM UNOSU PREHRANE

Ipak, ova aplikacija nije namijenjena samo studentima koji imaju prekomjernu tjelesnu masu. Veliku potrebu za takvim alatom pokazuju svi studenti koji imaju izraženu svijest o važnosti pravilne prehrane, a tu ubrajamo sportaše, rekreativce, vegetarijance, vegane i studente sa određenim zdravstvenim problemima npr. dijabetičarima.

“Kao studenti nutricionizma, kolega i ja bezbroj puta smo se susreli s problemom kako je teško procijeniti nutritivni unos složenih jela, a kada smo vidjeli da nam se pruža mogućnost kreiranja ovakvog alata od kojeg bi naša struka, a i svi studenti općenito imali koristi, zacrtali smo si cilj da do kreiranja novogodišnjih odluka 2019. godine to mora biti gotovo. Nadam se da će neki studenti novogodišnjim odlukama osvijestiti važnost pravilne prehrane uz pomoć aplikacije NutriMenza” rekao je Luka Kukina.

Aplikacija NutriMenza ima misiju poboljšati kvalitetu prehrane studenata koji se hrane u studentskim restoranima. U budućnosti aplikaciju NutriMenza planiraju obogatiti i drugim sadržajima, no ovo je prvotni cilj – alat koji odgovara na pitanje: Što smo danas u menzi pojeli?