Ako želite biti sigurne da kozmetički proizvodi koji koriste ne štete vama ni vašoj djeci, obavezno instalirajte ovu aplikaciju
Čista ljepota ili sigurna kozmetika već je neko duže vrijeme u trendu te se sve više ističe koliko je velika količina štetnih tvari u našim kozmetičkim proizvodima. Problemi nastaju dugotrajnim korištenjem, a posebice kada se radi o onima koje koristimo kod djece. Sigurna kozmetika trend je koji je krenuo u Americi jer se tamo i dalje prodaju i koriste proizvodi koji su u Europi već odavno zabranjeni.
Kod nas se, srećom, može primijetiti porast prodaje kozmetičkih i beauty proizvoda koji sadržavaju prirodne sastojke umjesto onih umjetnih i sintetičkih. Tako sve manje proizvoda koristi aluminijeve soli, parabene ili umjetne mirise, a sve više nutritivno bogate sastojke. Kako je teško biti svjestan toga što je zapravo sigurno za nas ili za našu djecu, postoji aplikacija koja će vam olakšati čitav proces saznavanja o kakvim sastojcima se radi.
Preko 800 sastojaka i 26 alergena

U pravilu je sastav proizvoda upisan malim, jedva vidljivim slovima na pozadini proizvoda ili pakiranja. To čak i ne bi bio problem kada bi sa sigurnošću mogle razumijeti što znače sve kratice i je li neki od navedenih sastojaka uopće štetan ili nije. Kako bi si olakšale čitav proces, instalirale smo aplikaciju Clean Beauty i isprobale ju.
Radi se o aplikaciji koja pomaže da lakše dekriptirate sastojke koji se nalaze u proizvodu koji želite koristiti. Funkcionira tako da fotografirate popis sastojaka nakon čega aplikacija odmah reagira i daje vam prikaz onih koji su i dalje diskutabilni. Ujedno će prikazati i sadrži li taj proizvod jedan od 26 alergena koji su označeni od strane EU kozmetičke regulacije. Ova aplikacija pomaže vam da istražite i razumijete preko 800 sastojaka koji se često nalaze u mnogim kozmetičkim proizvodima, a i pomaže da shvatite kako se ti proizvodi zapravo stvaraju.
Jednostavno korištenje uz nedostatak

Nakon besplatnog instaliranja trebate se prijaviti, ali nisu potrebni nikakvi detaljni podaci. Nakon toga slijede upute i korištenje. Jednostavno fotografirate popis sastojaka i čekate da aplikacija napravi svoje. Jedan od nedostataka aplikacije je taj što je fotkanje malo teže ukoliko se radi o neravnom proizvodu kao što su dezodoransi, ruževi i slično. Inače dosta dobro hvata, ali morate biti strpljive i paziti da je slika oštra. Nakon toga jednostavno pritisnete analiziraj.
U redakciji i kod kuće analizirale smo nekoliko proizvoda od kojih su nas neki ugodno, a neki neugodno iznenadili. Premda na nekim proizvodima navode kako su dermatološki testirani, hipoalergeni i bez alkohola, ipak sadrže neke štetne tvari. Neke od stvari koje su detektirane su linalool, citronellol, methylparaben. Super je stvar što vam za svaku stvar koju izlistaju kao štetnu odmah i objasne o čemu se radi i zašto je štetna, a nudi se i da dodatno pročitate još informacija ako vas zanimaju.
Iako rijetko, uspjele smo pronaći i proizvode koji ne sadrže niti jedan štetan sastojak, a kad se to dogodi, aplikacija vam naprosto to i napiše. Usput, radilo se o Biobazinom gelu za tuširanje i La Roche Posay CICAPLAST Baume B5.