ZBOGOM 2010-E

Odlazak McQueena i Lagerfelda i još par važnih događaja koji su obilježili modu prošlog desetljeća

FOTO: TMG Creative

Proteklo je deseteljeće u modnoj industriji bilo itekako burno

Uskoro ulazimo u dvadesete godine 21. stoljeća. Iza sebe ostavljamo 2010-e, desetljeće koje su obilježili brojni modni trendovi, ali prije svega velika dizajnerska imena i osobe koje su iste nosile. Danas smo vas odlučile podsjetiti na velike dizajnere koji su obilježili desetljeće kao i na njihove muze koje su pridonijele tome da još bolje upamtimo njihov rad.

2010.

Preminuo Alexander McQueen

Veliki modni dizajner, vizionar, ali prije svega vrsni krojač, oduzeo si je život 2010. godine. Izazvalo je to ogromnu tugu u svijetu mode koji ga je obožavao, no i predstavilo veliki gubitak za cijeli svijet. McQueen je imao potpuno revolucionaran pristup dizajniranju odjeće. Nije ga zanimalo hoće li zaraditi već koliko će snažno prenijeti svoju viziju. Bio je kreativni direktor kuće Givenchy, surađivao s velikim svjetskim umjetnicima kao što je primjerice Damien Hirst, bio jedan od najvještijih krojača koji su tada radili u modnoj industriji, a svojim je radom šokirao, no više od toga fascinirao i inspirirao cijeli svijet. U kući McQueen naslijedila ga je Sarah Burton, no izložbe s njegovim radovima i danas putuju svijetom.

2011.

Godina Andreje Pejić

Jedna od prvih transrodnih manekenki bila je upravo Andreja Pejić. Bosanskog podrijetla, ali australske adrese, Andreja Pejić dominirala je modnim pistama 2011. godine te je nosila i mušku i žensku reviju za Jeana Paula Gaultiera. Iste se godine pojavila i na naslovnici američkog magazina Dossier Journal, bila je prva transrodna manekenka o kojoj je Vogue napisao profil, a do kraja godine bila je na 18. mjestu liste 50 najboljih modela 2011. godine. Otvorila je tako put za ostale transrodne modele kojih je danas mnogo, a dvije godine kasnije promijenila je spol i postala žena.

Andreja Pejić
Jamie McCarthy/Getty Images for Glamour/AFP

2012.

Godina Care Delevingne

Danas jedna od najprepoznatljivijih supermodela, započela je karijeru 2009. godine kad joj je bilo svega 17 godina, no 2012. bila je njezina godina. Te je godine postala zaštitno lice kuće Chanel što je još uvijek i danas, ali je i proglašena modelom godine na dodjeli British Fashion Awards. Osim nevjerojatne moći transformacije i talenta za modeling, Cara se počela baviti i glumom, a danas je i velika borkinja za prava LGBTIQ+ zajednice.

2013.

Velike promjene u modnim kućama

Tijekom 2013. godine bilo je teško pratiti tko se nalazi na čelu koje kuće. Alexander Wang postao je kreativni direktor kuće Balenciaga, zamijenio je Nicholasa Ghesquierea koji je otišao u Louis Vuitton, dok je iz Vuittona otišao Marc Jacobs koji sada dizajnira samo za vlastite modne kuće. Promjene su se dogodile i u kući Rochas koju je napustio Marco Zanini da bi prihvatio posao u kući Schiaparelli, dok je njega zamijenio Alessandro Dell’Acqua.

2014.

Pokrenut je Vetements

Brend braće iz Gruzije, Demne i Gurama Gvasalije, preokrenuo je modnu industriju naglavačke. U svijet visoke mode i luksuznih tkanina uveli su sportsku odjeću, predimenzionirane siluete koje su gotovo nenosive i pritom se dobro narugali čitavoj modnoj industriji opsjednutoj savršenstvom. Prve su ih kolekcije vinule u nebesa, a onda i pod okrilje Keringa. Demna je 2015. postao kreativni direktor kuće Balenciaga i pokrenuo prvi put u povijesti mušku liniju tog brenda. Danas je još uvijek na istoj funkciji, a ove je godine napustio Vetements.

Demna Gvasalia
Daniel LEAL-OLIVAS / AFP

2015.

Kanye West dolazi na Tjedan mode u New Yorku

Yeezy Season 1 kolekcija u suradnji s adidasom prikazana je prvi put u veljači 2015. godine. Iako se radilo o krojački nimalo impresivnoj kolekciji, pogledati su je došli Anna Wintour, Drake, Justin Bieber, Hailey Baldwin i, dakako, klan Kardashian. I Kanye i njegov Yeezy instantno su postali hit rasprodavši kolekciju u samo dva sata. Kako i zašto? Meni ni danas nije jasno.

2016.

Maria Grazia Chiuri dolazi u Dior

Maria Grazia Chiuri napustila je 2016. godine svog partnera u Valentinu, Pierpaola Picciolija, i postala kreativna direktorica kuće Dior nakon što ju je Raf Simons napustio. I bio je to najbolji mogući potez za oboje. Chiuri je Dior pretvorila u omiljeni brend influencerica, uvela puno romantičnog tila i vratila njihovu slavnu Saddle torbicu. S druge strane, Piccioli je napravio revoluciju u Valentinu. Počeo je kreirati bez ograničenja, iz srca, i baš zato svake sezone stvara zaista očaravajuće kolekcije koje Valentino trenutno čine jednim od najpoželjnijih brendova svijeta.

Phoebe Philo
Gareth Cattermole/Getty Images

2017.

Phoebe Philo napušta kuću Celine

Nakon prikazivanja ljetne kolekcije za 2018. godinu, iz kuće Celine najavili su da Phoebe Philo više neće biti kreativna direktorica. Obnašala je tu funkciju 10 godina i postala sinonim za taj francuski brend koji je pak bio sinonim za žensku poslovnu eleganciju s pomakom. Naslijedio ju je Hedi Slimane nakon pauze koju je uzeo nakon rada u Sant Laurentu, i odmah izazvao buru. Prva kolekcija vrištala je Saint Laurent dok je za drugu i treći zavirio u arhivu i prve dane kuće Celine i predstavio kolekcije inspirirane tim razdobljem. Unatoč tome, većina fanova brenda i dalje žudi za tim da se Philo vrati.

2018.

Meghan Markle i kraljevsko vjenčanje

Meghan Markle ne možemo zaobići na ovoj listi. Što god je nosila rasprodalo se gotovo preko noći, a sve je počelo u travnju 2018. velikim kraljevskim vjenčanjem i dvjema vjenčanicama – jednom s potpisom kuće Givenchy i jednom s potpisom Stelle McCartney. Meghan je već tada pokazala da nema namjeru biti pretenciozna kad je u pitanju odijevanje i time je osvojila svijet unatoč kritikama da joj je vjenčanica prejednostavna. Danas ima i vlastitu liniju odjeće koja je, dakako, humanitarnog karaktera.

Karl Lagerfeld
Wikimedia Commons

2019.

Preminuo Karl Lagerfeld

Ove je godine bankrotirao Barney’s, Zac Posen je ugasio svoj brend, Victoria’s Secret dobila je prvu transrodnu manekenku, ali ništa nije potreslo svijet kao smrt Karla Lagerfelda. Lagerfeld je u modi radio sedam desetljeća, bio je kreativni direktor kuća Fendi i Chanel. Kreativni direktor kuće Chanel postao je davne 1983. godine, a u povijesti je mode ostavio neizbrisiv trag. U trenutku smrti imao je 85 godina, a preminuo je 19. veljače u Parizu nakon nekoliko tjedana bolesti.