SUSTAINABLE

Odjeća postaje ozbiljan ekološki problem. Imamo nekoliko savjeta kako joj produljiti vijek

Mnogo je načina na koje čuvamo okoliš, a briga o odjeći samo je jedan od njih

FOTO: Unsplash

Mnogo je načina na koje čuvamo okoliš, a briga o odjeći samo je jedan od njih

Moda je zabavna, oslobađajuća i kreativna. No otkako smo doznali da je modna industrija drugi najveći zagađivač u svijetu, nakon naftne, više ne razmišljamo jednako i trudimo se donositi bolje odluke pri kupnji odjeće. Prema podacima UN-a, modna industrija globalno je odgovorna za 20% otpadnih voda i 10% emisija ugljika. To je više od svih međunarodnih letova i plovidbi. Boja koja se koristi za tekstil drugi je najveći zagađivač vode na svijetu, a za izradu jednih traperica potrebno je oko 2000 litara vode.

Kao glavnog krivca za to optužuje se tzv. brzu modu, zbog koje su cijene postale toliko pristupačne da nam se rijetko isplati popravljati potrganu odjeću. Uz brzu modu dolaze i brzi trendovi. Dok su nekada postojale dvije sezone, jesen-zima i proljeće-ljeto, danas postoje kolekcije za prijelazno vrijeme ili “ranu jesen” i sl. To znači da se potrošačima cijelo vrijeme nude novi komadi i time ih se potiče da kupuju češće.

Prema podacima UN-a, prosječna osoba kupuje 60% više odjeće nego prije 15 godina.

Zato smo istražili kako možemo doprinijeti rješavanju ovog problema. Naučili smo da je najvažnije što dulje koristiti odjeću koju već imamo. Nove je krpice dobro kupovati u second hand shopovima ili na buvljacima, naravno, kad je to moguće. Važno je uzeti u obzir i materijale od kojih je odjeća napravljena. Sintetika je štetna za okoliš, ali povoljna. No dugoročno je bolje izdvojiti više novca za kvalitetne materijale, koji će u konačnici trajati dulje. A kako bi nam odjeća što dulje trajala, važno je i to kako se brinemo za nju.

Pet savjeta za održivo pranje odjeće

Unsplash

Prema istraživanju koje je provela kompanija Electrolux, 69% ispitanika složilo se da je produljenje životnog vijeka odjeće najbolja održiva praksa, no u isto vrijeme njih 50% izjavilo je da ne zna kako prati odjeću na takav način. Kako bi nam odjeća što duže trajala, važno je kako ju peremo, ali i pohranjujemo u ormar. Zato Electrolux izdvaja nekoliko savjeta za pranje odjeće na održiv način.

Perite na 30 umjesto 40

Mnogi misle da pranje odjeće na nižim temperaturama neće ukloniti neugodne mirise ili mrlje. No većina modernih perilica rublja ima mehanizme zahvaljujući kojima je pranje na 30 stupnjeva jednako učinkovito kao i pranje na 40. Prema Electrolux procjenama, pranje odjeće na 30 umjesto 40 stupnjeva smanjuje potrošnju energije za 35%.

Perite uz pomoć pare

Ponekad zanemarujemo programe pranja koje moderne perilice imaju pa dubinski peremo odjeću kojoj to zapravo nije bilo potrebno. Često je dovoljan kraći program pranja, koji troši manje energije, a postoje i perilice koje imaju funkciju pranja pomoću pare. Ovu funkciju dobro je koristiti kad je odjeću potrebno samo osvježiti. Štedi oko 40 litara vode po pranju, a dobra stvar je i što odjeću poslije pranja najčešće nije potrebno ni peglati.

Koristite tekući deterdžent i omekšivač

Mnogi misle da ne postoji razlika između tekućeg deterdženta i praška za rublje, no to nije točno kad je riječ o obojenoj odjeći. Za pranje obojene odjeće dobro je izbjegavati prašak jer on sadrži više izbjeljivača, zbog čega će tkanina brže izgubiti boju i druga svojstva. Za očuvanje tkanine također je važno uvijek koristiti omekšivač, koji produljuje vijek vlaknima.

Pazite na doziranje

Nije uvijek lako odrediti koliko je deterdženta potrebno za svako pranje, a previše ili premalo deterdženta može naštetiti odjeći. Zato je važno pratiti upute na ambalaži. Modernije perilice rublja imaju funkciju za automatsko doziranje deterdženta i omekšivača u skladu s količinom odjeće u bubnju perilice.

Unsplash

Izbjegavajte vješalice

Još savjeta pronašli smo na Electrolux stranici, koja je u potpunosti posvećena trikovima pomoću kojih možemo produljiti životni vijek odjeće. Naučili smo da, osim pranja, na dugovječnost odjeće utječe i način njezine pohrane. Pri tome je važno znati da se različita odjeća čuva na različite načine. Tako mnogi ne znaju da vješalice zapravo nisu najpoželjniji izbor jer mogu izobličiti odjeću. Odjeću je uvijek poželjnije složiti na police u ormaru, podalje od sunčeve svjetlosti, a to posebno vrijedi u slučaju vune i sportske odjeće.

No u slučajevima kad to nije moguće, presudnu ulogu igra vrsta vješalice. Drvene vješalice odličan su izbor, a dobre su za jakne, kapute i teže komade. Vješalice s jastučićima koriste se za odjeću od laganih i osjetljivih materijala, npr. svilenih ogrtača. Plastične vješalice neće naškoditi odjeći, no nisu nam omiljen izbor jer su od plastike, dok se metalne vješalice savjetuje u potpunosti izbjegavati.

Dragocjenoj i osjetljivoj odjeći potrebna je dodatna zaštita od prašine i gubitka boja, zato je odijela ili svečane haljine uvijek dobro objesiti u vreće za pohranu odjeće. U ormar možete staviti i platnenu vrećicu s cedrovinom, lavandom ili metvicom, koje djeluju kao prirodno sredstvo protiv štetočina, a i ugodna su mirisa. Kad miris cedrovine oslabi, brusnim papirom sa sitnijim mikrogranulama ostružite gornji sloj cedrovine i bit će kao nova.

Sadržaj nastao u suradnji s tvrtkom Electrolux