LJEPOTA

Od dijagnoze do terapije. Sve što trebate znati o prekomjernom znojenju ili hiperhidrozi tijela

Kako nastaje i kako se liječi 

FOTO: @ernily

Kako nastaje i kako se liječi

Naš kolumnist dolazi iz područja medicine, točnije plastične kirurgije. Dr.sc. Marko Mance dr.med., specijalist plastične, rekonstrukcijske i estetske kirurgije. Trenutačno je zaposlenik Kliničkog bolničkog centra Rebro, a za Super1 otkriva sve o najpopularnijim estetskim zahvatima

Znojenje je prirodni način na koji tijelo regulira tjelesnu temperaturu. Kada ono postane pretoplo, aktivira se mehanizam hlađenja te se znojimo, što dovodi do hlađenja naše kože i tijela. Nažalost, prekomjerno znojenje ili hiperhidroza je stanje koja se javlja u oko 2 do 4 posto odrasle populacije. Bilo koja osoba koja pati od ovog stanja zna kako to utječe na svakodnevni život. Znojenje može biti neugodno i stvarati osjećaj srama; pogotovo kada se pojave tragovi znoja na odjeći ili koži u različitim svakodnevnim situacijama. Prekomjerno znojenje može se pojaviti bilo gdje na tijelu, a najčešće se primijeti na pazusima, licu, intimnom području, leđima te dlanovima i tabanima.

Kako nastaje hiperhidroza

Hiperhidroza nastaje kada naše prirodne znojne žlijezde rade prekomjerno, odnosno kada su stimulirane više nego što je potrebno za mehanizam hlađenja. Ovo stanje može biti nasljedno tj. genetsko. Neke vrste hrane poput limunske kiseline, kave, čokolade, kikirikija i začina su poznati čimbenici u poticanju znojenja. Iako postoje razne neurološke (ozljeda kralježnice), endokrine (hipertireoza, dijabetes), infektivne (tuberkuloza) i druge sistemske bolesti (giht) koje mogu uzrokovati hiperhidrozu, većina slučajeva se javlja kod zdravih osoba. Važno je napomenuti kako povišene temperatura ili snažna emotivna stanja te stres također mogu biti značajan uzrok prekomjernog znojenja. Kada ste mislili da ne postoji ništa gore od samog znojenja, važno je napomenuti kako prekomjerno znojenje može uzrokovati i druge tegobe poput svrbeža, upale kože i neugodnog mirisa (bakterije).

Testovi za dijagnozu

Ako sumnjate na prekomjerno znojenje, vaš liječnik obiteljske medicine će vas informirati i uputiti na jedan od mogućnih ispitivanja poput: jod-škrob test, provodljivost kože i termoregulacijski test znojenja.

Alternative liječenja hiperhidroze

Carl Barcelo

Prije bilo kakvog liječenja važno je napraviti pregled liječnika da se ustanovi uzrok vaših tegoba. S obzirom na uzrok postoje različiti načini liječenja prekomjernog znojenja.

Mijenjanje životnih navika: najbrži i najjednostavniji način je promjena u svakodnevnoj rutini kao što je nošenje odjeće laganih materijala poput pamuka ili lana. Također bi trebalo izbjegavati ili kontrolirati reakcije na stres. Poželjno je baviti se fizičkom aktivnošću, mijenjati prehranu, otići na psihološko savjetovanje.

Terapija protiv znojenja: kreme koje sadrže glikopirolat mogu ublažiti prekomjerno znojenje na licu, a Botulinum toksin (botoks) je dokazan kao uspješna terapija protiv prekomjernog znojenja. Djeluje tako da injekcije u zahvaćenim područjima blokiraju živčane signale znojenja. Tretman traje oko 20-ak minuta, a učinak od 6 do 8 mjeseci. Većina slučajeva prekomjernog znojenja je genetska, za što je terapija botoksom odlična terapija.

Prekomjerno znojenje je česta pojava u odrasloj populaciji. Tko god je pogođen ovim poremećajem zna kako je neugodan osjećaj kada se neprestano znojite pred drugima. Bilo u društvu prijatelja, poslovnih kolega ili intimnim situacijama, prekomjerno znojenje ruši samopouzdanje i stvara nelagodu. Ako sumnjate da patite od ovog stanja, ne morate se više sramiti. Ljeto je stiglo i treba uživati u ovom razdoblju u godini. Konzultirajte se s liječnikom jer je važno isključiti ozbiljnije uzroke te se potom opustite i u potpunosti uživajte u svakoj sekundi ljeta.