LJEPOTA

Marina iz Rašpe nam je rekla kako skinuti trajni lak i njegovati nokte kod kuće

FOTO: Sanja Tušek

Kada nemamo vremena ili mogućnost za odlazak na manikuru u kozmetičke salone ili nail barove vrijeme je da se snađemo same. Stoga smo nazvale Marinu iz Rašpe da nam detaljno napiše kako ukloniti trajni lak kod kuće i kako provoditi njegu noktiju same.

Kako ukloniti trajni lak kod kuće?

Iako u salonima koristimo profesionalne acetonske otopine te svaki brend ima svoj proizvod koji je kompatibilan s konkretnim trajnim lakom, u vremenima kada zbog više sile nismo u mogućnosti profesionalno ukloniti trajni lak, možemo to sami napraviti kod kuće.

Ako ste manikuru radili u RAŠPI, na noktima imate Shellac ili Creative play trajni lak, pa je postupak uklanjanja sljedeći:

  • Zarašpajte nježno površinu svakog nokta, tek toliko da oštetite završni sloj (top coat).
  • Razrežite blazinicu na 4 dijela, trebat će vam ukupno 10 trokutića.
  • Natopite svaki trokutić acetonom iz drogerije.
  • Aceton ne smije biti uljni, a prema Marininom iskustvu najbolje otapa svijetloplavi Afrodita aceton.
  • Na svaki nokat stavite natopljenu blazinicu i zamotajte aluminijskom folijom.
  • Sjajna strana folije prema dolje, na blazinicu.
  • Zamotajte čvrsto oko prsta.
  • Nakon 15-20 minuta uklonite foliju.
  • Lak ostružite metalnim alatom poput onog za guranje kutikule ili drvenim štapićem.
  • Kod uklanjanja laka ne smije biti pretjerane sile. Ako osjetite da vas nokat boli ili da morate prejako strugati, vratite foliju kako bi se lak dodatno otopio.
  • Nakon uklanjanja laka, slobodno bufferom “ispilingirajte” površinu te nanesite ulje na korijen nokta.

Njega noktiju kod kuće

S viškom vremena na koje nismo računali i činjenicom da ćemo većinu istog morati provesti u kući, puno nas odlučit će se za proljetno čišćenje, generalke po stanu, pražnjenje ormara, pranje prozora i slično. Sve te aktivnosti u kombinaciji s količinom dezinficijensa koje u zadnje vrijeme pojačano koristimo, svakako će utjecati na suhoću naših ruku i kvalitetu noktiju.

Ono što možemo napraviti da pomognemo našoj koži i noktima je sljedeće:

  1. Svake večeri koristite ulje za nokte i kutikulu. Pazite da ulje nije sintetičko te da sadrži sastojke koji zaista djeluju. Marinina preporuka je Dadi ulje, organski proizvod koji sadrži vitamine A,D i E, djeluje protuupalno i uz to fantastično miriši. Vašim noktima povećat će elastičnost i spriječiti njihovo lomljenje, ali i ubrzati rast noktiju. Inače ga možete nabaviti kod nje u salonu.
  2. Ako niste na vrijeme nabavili ulje, nevenova mast mogla bi ga zamijeniti. Možete je kupiti u svakoj drogeriji. Obilno namažite ruke, fokusirajući se na dlanove, područje između prstiju te kutikule, a nakon utrljavanja navucite pamučne rukavice, barem dok se većina masti ne upije.
  3. Koristite ciljane dodatke prehrani. Nekoliko renomiranih brendova nudi suplemente za jačanje kose, kože i noktiju i svaki od njih bit će dobar izbor u borbi protiv lomljivosti i generalno slabih noktiju. Ti proizvodi obično sadrže vitamine B kompleksa, kalcij i željezo te ostale antioksidanse i masti koji će vam pomoći da vam nokti, koža i kosa izgledaju sjajno.
  4. Do sada smo se već svi navikli na svakodnevno nošenje zaštitnih rukavica, pa nastojte da se ta praksa nastavi i dok obavljate kućanske poslove. Korištenje sredstava za pranje suđa, raznih otapala i deterdženata dodatno će isušiti i oslabiti vaše nokte, stoga se prije svakog čišćenja sjetite navući zaštitu na ruke. Ako prije toga još stavite malo ulja na kutikule, nitko sretniji od vaših noktiju.