MODA

Koliko nove odjeće godišnje smijemo kupiti da bismo spasili planet? Manje nego što očekujete

Prema novom istraživanju smijemo kupiti samo pet komada godišnje da bismo zadržali rast temperatura na Zemlji pod kontrolom

FOTO: Stockholm Fashion Week Press

Svi već dobro znamo da je najveći uzrok aktualnih klimatskih promjena kojima svjedočimo prekomjerna potrošnja odnosno proizvodnja u svim segmentima. Modna industrija drugi je najveći zagađivač u svijetu, odmah iza naftne od koje također benefitira budući da se niz umjetnih vlakana kao što je poliester dobiva upravo od fosilnih goriva.

Moć promjene u našim je rukama i kad bi svatko od nas krenuo od sebe i smanjio kupnju nove odjeće već bismo značajno promijenili sustav i pomogli planetu. No, koliko bismo točno trebali smanjiti potrošnju odnosno kupnju nove odjeće da bismo spasili planet?

KOLIKO NOVE ODJEĆE SMIJEMO KUPITI

kako smanjiti kupovinu
Stockholm Fashion Week Press

Prema posljednjem istraživanju berlinskog instituta Hot Or Cool da bismo ispoštovali sve ciljeve Pariškog sporazuma i zadržali rast temperature ispod 1.5ºC smijemo kupiti svega pet novih odjevnih predmeta godišnje. To možda zvuči malo, ali realno, što će nam uopće više nove odjeće po godini? Naviknuti smo na prekomjernu potrošnju, na gomilanje stvari, a činjenica je da većinu komada iz vlastitih ormara niti ne nosimo. Istraživanje je također pokazalo da su najveći konzumenti nove odjeće po glavi stanovnika Australija, Japan, SAD i Ujedinjeno kraljevstvo.

Hot or Cool istraživači također su utvrdili da su prosječnoj osobi u ormaru dovoljna 74 komada s kojima može složiti 20 odjevnih kombinacija odnosno šest kombinacija za posao, tri za vrijeme kod kuće, tri za sportsku aktivnost, dvije za posebne prigode i tu još ubrajaju četiri jakne, para hlača ili suknji koje proizvoljno možemo kombinirati. Usporedbe radi navode da je prosječni ormar jedne Francuskinje u 1960-ima sadržavao oko 40 komada što znači da bi nam ovih 74 danas trebalo biti sasvim dovoljno.

KAKO SMANJITI UTJECAJ NA OKOLIŠ

odrziva moda
Stockholm Fashion Week Press

Kad bismo se svi pridržavali ovih smjernica, tvrde istraživači, mogli bismo se vratiti na konzumaciju iz 2010. godine. Osim smanjenja potrošnje, sugeriraju kupovanje second hand komada umjesto novih komada, pranje odjeće na 30ºC i općenito smanjenje frekvencije pranja odjeće. Nekad je odjeću dovoljno tek provjetriti. Uz to, važno je da odjeći produljujemo život koliko god je to moguće kroz popravke, brijanje pilinga i slično. U istraživanju navode da produženje života jednog odjevnog predmeta za samo devet mjeseci može smanjiti ugljični otisak tog komada za 25 posto.

A kad dođe vrijeme da se neki komad baci, pripazite kako ćete to učiniti. U svakom slučaju informirajte se o tome gdje se nalazi reciklažno dvorište ili mjesto za donacije tekstila u vašoj okolici kako odjeća ne bi završila na smetlištu. Kolektivno djelovanje može nam donijeti velike promjene.