Nekad je nužno odabrati stranu
MODA

Kako oprati majicu na crno-bijele pruge i zašto se bijelo više ne pere samo na devedeset?

Ako može Zendaya, možemo i mi

FOTO: tgm creative

Ako može Zendaya, možemo i mi

Prije tri godine na sniženju sam u Mangu kupila jedan slatki pulover s crno-bijelim prugama. Nosila sam ga jednom, i to na crne trapezice, a kada sam ga sljedeći put izvukla iz perilice, bijele su pruge poprimile boju socijalističkog kvarta u kojem sam odrasla. Ukratko, moj slatki crno-bijeli pulover više nije bio sladak. Izgledao je kao komad koji u reklamama za deterdžent nose žene koje još uvijek nisu otkrile tajnu savršeno oprana rublja. Od tada, moja upropaštena vesta čuči na dnu ormara, u strahu iščekujući trenutak Marie Kondo prosvjetljenja koji će vjerojatno označiti i njezin kraj.

Kada se prije neki dan Zendaya na crvenom tepihu pojavila u divnoj vintage Valentino crno-bijeloj haljini, sjetila sam se i tog jadnog posivjelog pulovera, ali i da mi u košari za veš već par tjedana stoji i jedna bijela majica s crnim rukavima. Nisam se osudila oprati je; tragična sudbina pulovera iz Manga bila je bolni podsjetnik na činjenicu kako očito još uvijek nisam usvojila sve tajne priručnika za spremačice. Budući da nisam niti bogata niti slavna, ne znam kako se peru dizajnerske haljine, ali nekako mi se čini da Zendaya svoju vjerojatno neće ubaciti u veš mašinu s čarapama.

Crnu odjeću nikada ne bismo trebali prati s bijelom odjećom

Jedan sam pulover uništila, ali još uvijek ima nade za moju crno-bijelu majicu, pomislila sam dok sam u Google upisivala “how to wash black and white clothes”, no prvi me rezultat u trenu obeshrabrio. Nikako, “crnu odjeću nikada ne biste trebali prati s bijelom odjećom”, pisalo je, a ja si nisam mogla pomoći, a da se ne zapitam znači li to da zaista nema nade za moju prugastu majicu?

First things first. Segregacija je poželjna isključivo u kontekstu korištenja perilice za rublje. To znači da se svijetla odjeća uvijek mora odvajati od tamnije. Također, prije svakog pranja biste trebali provjeriti jeste li zaista odvojili sve komade jer je sindrom jedne zalutale crvene čarape čest i sposoban uništiti vam gotovo sve bijele košulje. Nedavno sam pročitala roman Bijelo se pere na devedeset, nazvan po pravilu kojeg se slijepo pridržavaju sve žene s Balkana, a koje u kontekstu 21. stoljeća više i nije toliko relevantno.

“Zašto?”, zapitat će se mnogi od vas, a odgovor valja potražiti u činjenici da je pranje rublja na hladnijim temperaturama ekološki znatno isplativije. Također, današnji su deterdženti puno bolji od onih koje su nekoć koristile naše bake, što znači da su sposobniji ukloniti mrlje neovisno o temperaturi vode. Dapače, bijelu odjeću s mrljama od kave, krvi ili vina puno je sigurnije prati u hladnoj vodi. S druge strane, mrlje od ruža i trave (ništa ne insinuiramo!), peru se u vrućoj vodi.

Bijelo se više ne pere samo na devedeset

No, čak se i zagriženi ekolozi slažu s time kako je s vremena na vrijeme korisno oprati bijele ručnike i pamučne plahte na 90°C jer se tako održava bjelina tkanina. Ipak, važno je istaknuti i da je danas isti efekt moguće postići nižim temperaturama u kombinaciji sa specijaliziranim deterdžentima. Tako se, primjerice, na tržištu mogu pronaći brojni eko-izbjeljivači na bazi aktivnog kisika koji će vratiti bjelinu vašim plahtama i na temperaturama do 40°C, a ljeti ih obavezno sušite na suncu jer ono djeluje i kao prirodni izbjeljivač.

 

Dakle, svoju najdražu bijelu košulju (i ostale delikatne bijele komade) te odjeću žarkih boja perite na nižim temperaturama, idealno na 30°C. Na 40°C je najbolje prati sintetičke materijale (poput viskoze), no valja pripaziti na činjenicu da se sintetika brže suši od prirodnih materijala pa je stoga, pri pranju, poželjno smanjiti broj okretaja na perilici za rublje. Omiljene traperice također je najbolje prati na četrdeset jer sve više od toga može prouzročiti ispiranje boje te, ono najgore, smanjivanje.

Ok, super, ali što to točno znači za moju prugastu majicu?

Moj me istraživački rad naposljetku doveo i do jednog poprilično uzbudljivog zaključka – bez obzira na krucijalno pravilo o odvajanju crnih i bijelih komada odjeće, shvatila sam da se prugaste stvari mogu prati i sa svijetlim i sa šarenim komadima. Trebalo bi jedino pripaziti da se ne miješaju s tamnijom odjećom poput crnih majica i traperica te s crvenim tkaninama. Crno-bijeli komadi se peru u hladnijoj vodi jer se tako sprječava ispiranje crne boje, ali preporučuje se za svaki slučaj pri pranju koristiti i takozvane hvatače boje. Također, pod svaku bi cijenu trebalo izbjegavati korištenje izbjeljivača (pa čak i onih ekoloških!), a ako vaša perilica nudi mogućnost dodatnog ciklusa ispiranja (extra rinse cycle), imate sreće jer se ta opcija pokazala čudotvornom u očuvanju blještavila bijelih pruga.

A što je s crno-bijelim puloverima?

No, iako se, nasreću, crno-bijeli komadi mogu oprati kod kuće, svoj omiljeni pulover od kašmira ili vune biste ipak trebali oprati ili na ruke ili ih prije posla ostaviti na (ne)milost svojoj lokalnoj kemijskoj čistionici. Na ruke bi se trebala prati i svila, grudnjaci te odjeća s posebnim ukrasima, a prema preporuci stručnjaka, kožnati se komadi zapravo nikada ne bi trebali ni prati. Ako vaša perilica nema opciju ručnog pranja (ironično, znam), tada biste svoj lavor ili kadu trebali napuniti toplom vodom i dodati neki nježni deterdžent, a zatim svoj omiljeni džemper lagano kovitlati u vodi te ga zatim ostaviti da se namače oko pola sata nakon čega ga treba izvaditi, isprati i osušiti prirodnim putem. Naglašavam prirodnim jer se gotovo svi slažu oko toga da biste svoju sušilicu trebali koristiti samo u posebnim prilikama.

Savjeti iz priručnika za spremačice

Za kraj sam s vama odlučila podijeliti još nekoliko kratkih, ali slatkih savjeta uz koje ćete ubrzo postati ona nasmijana žena iz reklame koja deterdžent nosi u torbi, a čiji se sin uredno valja po blatu i zabija golove na nogometnim utakmicama.

  1. Ne pretjerujte s omekšivačem. Preporučenu dozu prepolovite na pola jer omekšivači, osim što izazivaju alergije i nadražuju kožu, prekrivaju tkaninu voštanim slojem koji smanjuje učinkovitost deterdženta, a posljedično potiče i prekomjerno znojenje. (Umjesto omekšivača možete koristiti ocat koji, kada se koristi pravilno, može posvijetliti odjeću, ukloniti mirise, zaštititi tamnije boje te omekšati tkaninu).
  2. Tretirajte mrlje prije pranja. I što je prije moguće.
  3. Pripremite odjeću za pranje. Iako ovo zvuči kao otkrivanje tople vode, prije no što ubacite odjeću u bubanj trebali biste isprazniti sve džepove, pažljivo razdvojiti te sortirati odjeću po materijalima i bojama (sjetite se sindroma crvene čarape) te otkopčati sve svoje košulje. Izokrenite traperice i pamučne majice kako biste spriječili ljuštenje tkanina, a ako se osjećate posebno inspirirano, tada sve čarape ubacite u jastučnicu kako se tijekom pranja ne bi razdvojile i izgubile.
  4. Redovito čistite svoju perilicu za rublje. Duh.
  5. I nemojte odmah nakon kupnje odrezati etiketu s uputama za pranje. Better safe than sorry.