LJEPOTA

Invazivni vs. neinvazivni hijaluronski fileri, znate li razliku i što točno treba vašoj koži?

Evo kako odlučiti koji hijaluronski fileri su za vas

FOTO: tmg creative

Iza 30. opada udio hijaluronske kiseline u koži koja gubi mogućnost održavanja vlažnost i postaje isušena. Uslijed tog procesa nastaju prve bore. Iako se ne može prirodno obnavljati, pronašli smo dva rješenja

Možda je u 30-ima još prerano pričati o face liftingu, ali definitivno nije prerano za ozbiljniju njegu kože. Koža je naš najveći organ i to ponekad zaboravimo, ali ona na licu prva nas podsjeti koliko se brzo mijenja. Naime, nakon 30., zbog kronološkog procesa starenja, tijelo proizvodi manje hijaluronske kiseline čija kvaliteta istodobno opada pa koža počinje gubiti na vlazi, punoći i svježini.


I dok se donedavno mislilo kako najveći utjecaj na starenje kože ima genetika, pokazalo se kako je za 80 posto starenja kože odgovoran – ekspozom. O čemu je riječ? Ekspozom je kumulativni utjecaj svih faktora iz okoliša (npr. onečišćenje zraka i UV zrake) te životnih navika (npr. prehrana, tjelovježba, kvaliteta sna i pušenje) uslijed kojeg se proizvode slobodni radikali koji dodatno narušavaju kvalitetu kože.

Pridodamo li tome činjenicu da se hijaluronska kiselina ne može prirodno obnoviti u obujmu u kojem nestaje, te da njezin gubitak dovodi do pojave bora koju sigurno svaka žena želi usporiti koliko god može, jedina opcija koja nam ostaje su beauty tretmani – s jedne strane invazivni (hijaluronski dermalni fileri) i s druge neinvazivni hijaluronski fileri (serumi, boosteri, kreme). Provjerili smo njihove razlike kako biste lakše odlučili što treba vašoj koži.

INVAZIVNI HIJALURONSKI FILERI

Diana Polekhina / Unsplash

Fileri s hijaluronskom kiselinom, poznati i kao dermalni fileri, ubrizgavaju se u kožu ili direktno na kost a djeluju tako što popunjavaju bore i definiraju izgled lica. Njihova molekularna struktura je jednaka onoj koju stvara naše tijelo, prirodna je aminokiselina te je kao takva sastavni dio naših stanica i međustaničnog prostora. Ima važnu ulogu u balansu vode i omogućuje dobru hidrataciju pa se samim injiciranjem filera pod kožu povećava nakupljanje vode, a koži vraća svježina i mladenački izgled. Fileri djeluju tako da revitaliziraju, podižu i redefiniraju crte lica, a ubrizgavaju se pod kožu ili direktno na kost. Dakle, oni djeluju iznutra. Efekt popunjavanja bora je učinkovit zato što se kiselini dodaju spojevi koji ne dozvoljavaju da se molekula hijaluronske razlama već ostaje u komadu. Trenutno je ovo najtrajnije rješenje kada je hijaluronska kiselina u pitanju, ako se redovito održava.

Hijaluronskim dermalnim filerima možemo popunjavati nazolabijalne bore, perioralne bore, podizati jagodice i lice, pomlađivati vrat, dekolte i ruke, povećati usne i slično. Tretman se obavlja u estetskim poliklinikama ili stomatološkim ordinacijama i sam zahvat traje ovisno o tome koliki je obujam posla. Otprilike nakon dva tjedna dobivate prave rezultate, a trajanje učinka je individualno, ali se nerijetko navodi da bi trebao trajati od 12 pa sve do 24 mjeseca. Isto tako se navodi da traje dulje ako se redovito obnavlja. Ako uzmemo u obzir da cijena tretmana varira od 2500 kuna na više po količini od 1 mililitar možemo zaključiti i da je ta avantura i nešto skuplja.

NEINVAZIVNI TRETMANI I NJEGA S VISOKOM KONCENTRACIJOM HIJALURONA

Do sada smo govorili o hijaluronskoj kiselini koju ubrizgavamo pod kožu. Međutim, hijaluronska kiselina se nalazi i u površinskom sloju kože, epidermisu gdje je odgovorna za elasticitet i sjaj. I tu možemo nešto napraviti. Mnogo je proizvoda za njegu koji sadrže hijaluronsku kiselinu i to nam danas ne znači puno. Dosta je faktora koji su bitni za odabir proizvoda počevši od samih formula koje se nalaze u bočici seruma ili teglici kreme. Ono na što možemo obratiti pažnju je molekula koja se nalazi u proizvodu. Primjerice, molekula hijaluronske kiseline koja pozitivno utječe na vezivna tkiva i na taj način vraća koži elastičnost i čvrstoću te smanjuje znakove starenja i vidljivost bora. Najbolje je birati one proizvode koji imaju različite veličine molekula kako bi mogli prodrijeti u sve slojeve kože.

Osim 1,5 posto čiste hijaluronske kiseline različitih molekulskih masa s progresivnim učinkom, u sebi nosi i zaštitni vitamin Cg (askorbil glukozid) koji ima antioksidacijski učinak čime štiti kožu od utjecaja ekspozoma, te učinkovite peptide koji djeluju protiv bora. Vulkanska voda Vichy dodatna je snaga formulacije zbog jedinstvenog djelovanja na osnaživanje kožne barijere. Ovaj serum je primjeren i za osjetljivu kožu, te ima higijensko pakiranje po najvišim farmaceutskim standardima gdje formula ne dolazi u kontakt s prstima što može voditi do kontaminacije, a možete ga nabaviti u ljekarnama.

Možda ne trebamo odmah odlučiti u koju se hijaluronsku avanturu upustiti, ali svakako treba razmotriti obje strane, konzultirati se i vidjeti što je za našu kožu potrebnije, bolje ili pristupačnije, ali nikako ne treba zaboraviti da je svakodnevna njega ključna što god odlučile na kraju. Uz dobar hijaluronski serum i kremu, kupujemo vrijeme za odlazak na filere, ako to zaista želimo i mislimo da je potrebno. A ako se odlučimo za invazivne dermalne filere onda će nam serum biti najbolji saveznik za održavanje.