HRVATSKA MODA

Čuli smo se s Mihaelom i Tamarom koje stoje iza prvog hrvatskog suvenira održivog dizajna. Upravo je lansiran

FOTO: Jan Iveta

Lansiran je prvi hrvatski suvenir održivog dizajna za koji su zaslužne Mihaela Marković i Tamara Luković. Otkrile su nam neke detalje

Djevojke su priču započele s dva komada koja za njih predstavljaju božicu mora Calypso. Radi se o ogrtaču i haljini koji su potpuno moderni, uklopivi, a istovremeno utjelovljuju i ono nešto drevno, iskonsko. Haljina je izrađena u finom voštanom lanu, sa satenskom podstavom u kontrastnoj boji koja suptilno otkriva, ali i zamagljuje tjelesnu konstrukciju onoga koji ju nosi. Duboka tamnoplava podsjeća nas na mračne morske dubine Mediterana koji, iako intrigantan, može biti i vrlo opasan, baš kao i misteriozna nimfa.

Jan Iveta

“Kad kažemo održiv pod time mislimo da je proizvod osmišljen, dizajniran, proizveden u etičkim uvjetima, od organskih materijala, razmišljajući pritom o potpunom ciklusu proizvoda. Radi se o načinu na koji je osmišljen, ali i u kojim uvjetima je proizveden, a naš svaki komad pleten je u suradnji s Udrugom Tradicija u srednjoj Bosni s kojima surađujem već pune 2 godine”, rekla nam je Mihaela.

Osim toga, pletenina je sama po sebi održiva, jer se u svakom trenutku može rasplesti i od konca, u ovom slučaju lanenog prediva, može se napraviti nešto drugo. Materijal od kojeg su izrađeni komadi dolaze iz malih obiteljskih talijanskih tvornica provjerene kvalitete proizvoda, ali i života radnika, a u posljednje vrijeme surađujemo i s hrvatskom predionicom Unitas, primarno na komadima od pamuka.

Jan Iveta

Calypso Ogrtač nastavlja kolorističku igru tamnoplavih nijansi te postupno integrira mahovina zelenu te smaragdno zelenu, dok je konstrukcijski napravljen tako da može funkcionirati kao šal, vesta, ogrtač ili poludugi kardigan.

O AUTORICAMA

Tamara Luković, idejna začetnica cijelog projekta, pokretač je brojnih ideja vezanih uz revitalizaciju mljetske baštine, kao i uz izradu i prodaju originalnih suvenira. Nakon serije obnovljenih suvenira poput mljetske košulje, tradicijskog nakita, pojasa i jastučnice, osmislila je i oživjela parfem posvećen otoku Mljetu.

Miris je doživio tri uspješne edicije pa se potaknuta njegovim uspjehom rodila ideja o utjelovljenju tajnovite nimfe u drevnom tekstilu koji stvara mlada dizajnerica Mihaela, Zagrepčanka s prebivalištem u Amsterdamu.

Mihaela Marković, vlasnica Studija Marković, posvećena je očuvanju hrvatskih tradicijskih vještina, posebice pletiva i tkanja. Pletivo je jedna starinska vještina koja preživljava unatoč svim novim tehnologijama koje danas poznajemo, poput ribarstva. Pletenje je posebno jer sami stvaramo svoj tekstil, zadržavajući kontrolu nad cijelim svojim radom od najjednostavnijeg njegovog segmenta do onog kompleksnijeg.

Prvi hrvatski suveniri održivog dizajna dostupni su u butiku Hotela Excelsior u Dubrovniku po cijeni od 1.500 kuna.