Zdravlje

Spremate se na ljetovanje s djetetom? Otkrijte što vam treba za bezbrižnu igru na plaži

Ljeto je najbezbrižnije doba za djecu. Bez vrtića i škole, uživanje u igri na suncu, na plaži i moru, na bazenu ili u vrtu. No da bi ljetne uživancije uistinu bile bezbrižne važno je voditi brigu o jednoj stvari, a to je zaštita osjetljive i nježne dječje kože od opasnih sunčevih zraka

U prvih 18 godina života naša koža upije čak 80% sunčevog zračenja i samo jedna opeklina u djetinjstvu može rezultirati melanomom u odrasloj dobi, jednim od najsmrtonosnijih i najbrže širećih vrsta raka. Oštećenje kože je kumulativno (zbraja se) i počinje već s prvim izlaganjem suncu, zato nikada nije dovoljno rano započeti štititi dijete od sunčeva zračenja.

Koža sve pamti

Zaštita kože u dječjoj dobi može uvelike smanjiti rizik nastanka karcinoma kože kasnije u životu (čak do 80%). Iako većina loših posljedica izlaganja suncu ne nastupa u djetinjstvu, nova medicinska istraživanja potvrdila su da je izrazito važno zaštititi djecu od prekomjernog izlaganja UV zrakama, jer postoji povezanost između prekomjernog izlaganja suncu u djetinjstvu i nastanka kožnih tumora u odraslih, ponajprije karcinoma, ali i malignog melanoma kože. Učestalo izlaganje suncu i sunčane opekline u ranom djetinjstvu nose velik rizik za nastanak melanoma kasnije tijekom života (dovoljno je da dijete jednom do dvaput zadobije sunčane opekline pa da se rizik nastanka melanoma kasnije tijekom života udvostruči).

Djeca su trostruko više izložena UV zračenju

Nezaštićeno izlaganje suncu je izrazito opasno za djecu sa svijetlom kožom, kosom i očima, djecu koja imaju tamnije madeže na koži te onu koja u obiteljskoj anamnezi imaju zabilježenu pojavu kožnog tumora, uključujući i melanom. Zaštita od djelovanja sunca izrazito je važna za djecu jer njihov obrambeni mehanizam još nije u cijelosti razvijen. Drukčije negoli kod odraslih, rožnati sloj je još tanak, što znači da nije stvorena dovoljno snažna barijera koja služi kao zaštita od UV zračenja, a ni sustav pigmentacije još nije razvijen. Istodobno je kod djece UV ekspozicija vrlo jaka. Radi svojih aktivnosti na otvorenom djeca su izložena trostruko većem UV zračenju od odraslih.

Pravila kojih se dobro pridržavati

  • Bebe ne bi trebale biti izložene suncu jer njihovi prirodni zaštitni mehanizmi još nisu formirani.
  • Djeca bi trebala izbjegavati sunce između 11 i 15 sati kada su njegove zrake najjače jer tada UVA i UVB zrake prolaze mnogo kraćim putem kroz atmosferu zemlje što ih čini značajno intenzivnijima. Čak niti kreme za sunčanje s visokim SPF faktorom ne mogu 100% filtrirati UV zrake koje izazivaju stanična oštećenja u epidermalnim slojevima kože.
  • Djeca na suncu trebaju nositi zaštitnu odjeću i odgovarajuću kremu za sunčanje s visokim zaštitnim faktorom čak i kad je oblačno. Birati gusto tkanu odjeću koja pokriva što više kože – razmišljajte o pokrivanju vrata, ruku, prsa i nogu.
  • Nositi širokoobodne šešire i sunčane naočale.
  • Djeca svijetle puti, s crvenom kosom ili pjegicama osjetljivija su na opekline jer njihova koža proizvodi manje melanina koji štiti od UV zračenja.
  • Često se preporučuje da se djeca s izraženim madežima na koži zaštite od sunca, jer su neki madeži potencijalno kancerogeni.
  • Ne štedite na kremi!
  • Istraživanja su pokazala da ljudi obično koriste tek 1/4 količine kreme za sunčanje koja im je zapravo potrebna. Za nanošenje kreme za sunčanje koristite dlan kao mjeru; jedna mjera je debela linija kreme dužinom vašeg srednjeg prsta. Kao općenito pravilo preporučuje se:
  • Dob 3-5 godina: jedna i pol mjera, a za lice i vrat koristite dvostruku količinu
  • Dob 6+ godina: koristite dvije mjere proizvoda za svako područje tijela djeteta.

Nanosite kremu 20 minuta prije izlaganja suncu

Idealna rutina uključuje obilno nanošenje kreme za sunčanje na dječju kožu 20 minuta prije izlaganja kako bi koža stigla upiti kremu za sunčanje. Savjetuje se potpuno pokriti lica, uši i vrat, i posebno obratiti pozornost na područja koja se često zaboravljaju, poput koljena, te gornjeg i donjeg dijela stopala. Dermatolozi preporučuju dodavanje još jednog sloja nakon 30 minuta kako bi se osigurala potpuna prekrivenost i zaštita te ponovno nanošenje svaka dva sata, osobito nakon plivanja, znojenja ili sušenja ručnikom.

Što odabrati za zaštitu dječje kože?

Birajte pouzdane, provjerene proizvođače i proizvode namijenjene baš osjetljivoj dječoj koži. Eucerin zaštita od sunca za dječju kožu posebno je razvijena kako bi zaštitila nježnu kožu i pružila učinkovitu biološku zaštitu stanica. Kombinacija aktivnih sastojaka smanjuje rizik od dugoročnog oštećenja kože izazvanog UV zračenjem i pomaže u obnavljanju kože oštećene djelovanjem sunca.

Njega uključuje naprednu spektralnu tehnologiju koja kombinira širokopojasne i fotostabilne UVA i UVB filtre te prirodni antioksidans lichochalcon A koji štiti stanice kože od oštećenja uzrokovanih slobodnim radikalima. Gliciretinična kiselina dokazano poboljšava prirodni proces obnove DNK u koži koja je oštećena UV svjetlošću. Vodootporna formula ne sadrži mirise, boje i parabene. Kliničke studije također dokazuju odličnu djelotvornost i podnošljivost Eucerin njege čak i kod djece koja boluju od atopijskog dermatitisa.

Eucerin Sun Kids proizvode možete naći u različitim formatima i veličinama kako bi nanošenje bilo što jednostavnije. Kako bi nanošenje njege za zaštitu od sunca bilo što ugodnije i kako bi dječja igra bila što bezbrižnija, tu je i nova Anti-Stain After Wash tehnologija koja pomaže reducirati mrlje na odjeći.

Sadržaj donosimo u suradnji s brendom Eucerin