Fit

O imunitetu brinemo najčešće tek kad se razbolimo. A da tu lošu naviku promijenite već danas?

happy woman stretches and opens the curtains at window in morning

Čim se spomenu prehlada, viroza, gripa… svatko od nas ima svoju teoriju i način kako osnažiti tijelo ili se čim prije izliječiti kad se razbolimo. Stručnjaci kažu da je imunitet u izravnoj vezi s onim što jedemo i kako živimo. Nekvalitetna prehrana čini nas podložnijima infekcijama, usporava oporavak i potencira simptome koji se javljaju zbog oslabljenog obrambenog sustava tijela. Unos energije ima značajan utjecaj na aktivnost imunološkog sustava, a dokazano je kako pothranjene osobe lakše podliježu infekcijama od onih s adekvatnom tjelesnom masom. Imunološki sustav ne voli izrazito restriktivne dijete za mršavljenje, ali mu se ne sviđa ni prekomjerna tjelesna masa. Voli vježbanje, boravak na svježem zraku i sve ostale zdrave navike. Za zdrav organizam nužni su vitamini i minerali kojih tijelu često nedostaje upravo zbog loše prehrane i loših životnih navika.

Vitamin C – superzvijezda među nutrijentima

Apsolutna superzvijezda među nutrijentima koji štite imunološki sustav i imaju antioksidativno djelovanje je vitamin C. Jednako važnu ulogu u održanju snažnog imuniteta ima vitamin A. Ovaj nutrijent važan je za epitelne stanice kože, gastrointestinalni sustav i pluća, koji predstavljaju osnovni štit od utjecaja okoliša. Beta-karoten je provitamin vitamina A, što znači da se u organizmu pretvara u vitamin A kada je to potrebno. Uz svojstvo provitamina, beta-karoten posjeduje i svoj, jedinstven blagotvorni utjecaj na imunološki sustav te snažnu antioksidativnu aktivnost.

Birajte suplemente provjerenih proizvođača, a nije se loše savjetovati s liječnikom ili farmaceutom

Nužni cink, željezo i bakar

Mnogi enzimi potrebni za pravilnu funkciju imunološkog sustava zahtijevaju prisutnost vitamina i minerala kako bi postigli svoje optimalno djelovanje. Tako se za pravilan rad našeg obrambenog mehanizma nužnima smatra prisutnost cinka, željeza, bakra, selena, vitamina A, B6, C i E. Većina ovih nutrijenata nalazi se u voću, povrću, cjelovitim žitaricama, orašastim plodovima i sjemenkama. Stanice imunološkog sustava posebno su osjetljive na oksidativna oštećenja te zahtijevaju adekvatan unos antioksidansa, posebice vitamina C i E, karotenoida, i cijelog niza drugih fitokemikalija te selena, bakra i cinka koji ulaze u sastav antioksidativnih enzimskih sustava.

Imunitet traži ravnotežu omega-3 i omega-6 masnih kiselina

Nutritivni čimbenici važni u održavanju zdravog imunološkog sustava koji se često zanemaruju su masne kiseline. Prehrana koja je siromašna omega-3 masnim kiselinama povezuje se s kroničnim upalnim stanjima i autoimunim bolestima. Smatra se da je u održanju snažnog imuniteta važan povoljan omjer omega-3 i omega-6 masnih kiselina. Pritom treba povisiti unos prehrambenih izvora omega-3 masnih kiselina poput ribe, lanenog sjemena i orašastih plodova te smanjiti unos omega-6 masnih kiselina podrijetlom iz mesa, punomasnih mliječnih proizvoda i rafinirane hrane.

Vlakna i proteini za zdravu probavu i snažan organizam

Za pravilno funkcioniranje probavnog sustava nužan je adekvatan unos neprobavljivih prehrambenih vlakana podrijetlom iz voća, povrća i cjelovitih žitarica. Vlakna su posebno važna za oslobađanje tijela od toksina. Prehrana koja potiče zdravlje imunološkog sustava mora osigurati i visokokvalitetne, kompletne proteine, primjerice, one koje nalazimo u jajima, ribi, morskim plodovima te mesu i mliječnim proizvodima. Povrće i žitarice također mogu biti izvanredan izvor imunostimulirajućih aminokiselina, a u kombinaciji s ostalim izvorima proteina pružaju adekvatnu zaštitu imunološkom sustavu.

Kada posegnuti za suplementima

Stres i ubrzani ritam života, nepravilna i jednolična prehrana (brza hrana, neprikladna priprema i čuvanje namirnica), dijetalna prehrana (iz zdravstvenih razloga ili zbog mršavljenja), povećani psihički i tjelesni napori, opća slabost organizma i oporavak nakon bolesti najčešći su razlozi za posezanjem za suplementima. Osim toga, suplemente bi bilo dobro koristiti u situacijama poput kronična terapije lijekovima, ako ste pušač, u adolescenciji, u vrijeme trudnoće i dojenja te ako se intenzivnije bavite nekim sportom. U starijoj životnoj dobi treba pak birati suplemente specifične potrebama te populacije.

Kako kupovati suplemente

Neka vaš odabir budu provjereni vitaminski pripravci, oni koji na deklaraciji nose oznaku i broj odobrenja za maloprodaju i uporabu. Neki multivaminski dodatci prehrani preporučuju se kao dodatak svakodnevnoj prehrani tijekom cijele godine. Kada kupujete vitamine za djecu odaberite one koji su prije svega ukusni i ugodni za uzimanje kako bi ih dijete prihvatilo i, dakako, vitamine koji su namijenjeni djeci jer su po svom sastavu i koncentraciji primjereni njihovoj starosnoj dobi. Pri izboru bitno je odabrati one koji sadrže željezo u obliku ferofumarata što djeci neće izazvati pojavu tamnjenja zuba. Prije konzumacije dobro je posavjetovati se sa svojim liječnikom ili farmaceutom.