Nekad je nužno odabrati stranu
ISTRAŽIVANJE

Još jedan dokaz da moramo više hodati. Studije sada kažu da je dugo sjedenje loše za naš mozak i pamćenje

Stigla su nova istraživanja koja govore o tome kako je sjedenje zapravo loše za naš mozak i pamćenje

Jeste li ikada izbrojale koliko puno u danu zapravo samo sjedite ili stojite na jednom mjestu? Ja jesam, i brojka je poražavajuća. Prvo sam krenula s računanjem za jedan prosječan dan pa je to izgledalo ovako nekako.

  • na putu do posla sjedim u autobusu – 60 minuta
  • hodam jedan dio do posla – 10 minuta
  • stojim u tramvaju – 15 minuta
  • sjedim na poslu i pauzi – 480 minuta (8 sati)
  • put prema doma – 60 minuta sjedenja i 25 minuta stajanja
  • ležanje na kauču/krevetu – 120 minuta
  • spavanje – 360 minuta

Ova računica je pokazala da u prosječnom danu sjedim 720 minuta što je 12 sati! 12 sati sjedenja! Uz to je i stajanje dosta velika brojka, ali neusporedivo s ovom ogromnom brojkom. Ovo jednostavno znači da dio dana ležim, a dio sjedim. Užasno.

Malo hodanja dnevno dugoročno pomaže

Razlog zašto sam uopće išla ovo mjeriti je istraživanje na kojem sam naišla, a govori o tome kako čak i mala vježba dnevno pomaže da nam mozak bolje funkcionira dok samo sjedenje i stajanje tome odmaže. Istraživanje Medical News Today pokazalo je kako je vježba nužna za zdrav mozak što s godinama može smanjiti mogućnost pojave demencije i ostalih sličnih problema.

Stručnjaci kažu kako samo 4000 koraka dnevno može poboljšati kognitivne funkcije kod odraslih ljudi, dok druga studija objašnjava što se događa kada tomu nije tako. Govore kako dugotrajno sjedenje ili ne pokretanje našem mozgu samo otežava jednom dijelu mozga da dobro funkcionira, baš onom zaslužnom za procesiranje uspomena i jezik.

Drugačije reakcije mozga dok sjedimo ili stojimo

Nova studija objavljena u British Journal of Psychology triju istraživača iz Njemačke došla je do dokaza kako aerobne vježbe doslovno štite mozak, te kako svako sjedenje, stajanje ili hodanje ima drugačiji utjecaj na sposobnost mozga da pamti vizualne informacije i da ih pohranjuje.

Da bi došli do zaključaka ispitali su 24 sudionika i stavili ih pod EEG test dok su obavljali zadatke vezane uz memoriju dok su sjedili, pedalirali na biciklu, stajali i hodali na uređaju za hodanje. Upravo to je pokazalo kako njihov mozak najbolje funkcionira i pamti dok su oni u pokretu, hodali ili pedalirali. Uz to su zaključili kako su sudionici imali manje grešaka dok su stajali nego dok su sjedili.

Zaključak je jednostavan, više sjedenja znači da će nam mozak brže ostariti, točnije, sve teže ćemo pamtiti stvari i teže se koncentrirati. Ovo također znači da male vježbe kroz dan, hodanje umjesto sjedenja u javnom prijevozu ili šetanje do posla može uvelike pomoći vašem mozgu i skupljanju uspomena.