Znanost

Jedno novo istraživanje kaže da 80 posto žena nosi grudnjak krive veličine i da nas zato boli glava

Poznati njemački proizvođač donjeg rublja Triumph, osnovan u Njemačkoj prije 130 godina, proveo je istraživanje da bi ustanovili koliko žena nosi krivi broj grudnjaka i došli su do iznenađujućih rezultata

Klinička studija pokazala je da oko 80 posto žena bira krivi model grudnjaka. “Deset godina nakon ovog istraživanja, pokazuje se da žene i dalje nastavljaju kupovati krive grudnjake za svoj oblik poprsja”, kaže Paula Svoboda, specijalistica za oblikovanje grudnjaka za Triumph koja ovaj posao radi već 16 godina i ima golemo iskustvo.

Ako nosite krivi grudnjak možete osjetiti negativne posljedice

Govoreći za The Daily Mail, gospođa Svoboda ističe vezu između loše izabranog grudnjaka, glavobolje i lošeg držanja te savjetuje što žene mogu napraviti da bi bile sigurne da im donje rublje pristaje poput rukavice. “Glavobolju mogu izazvati grudnjaci koji su preuski ili labavi ali puno češće ako su labavi”, kaže gospođa Svoboda.

Jedan od znakova da je grudnjak pogrešno izabran je kronična bol u leđima, česti bolovi u vratu i trenje ispod ruke ako su strane grudnjaka previsoke. “Žene hodaju blago pogrbljeno ako je grudnjak labav, ispravno krojeni grudnjak ili sporski, sa ukriženjem na leđima, omogućit će bolje držanje”, savjetuje Svoboda.

Dojka veličine D teži otprilike pola kilograma, pa to znači da žene koje imaju košarice te veličine cijelo vrijeme nose jedan kilogram na prsima. Dijafragma grudnjaka podupire dojke. Ako vam naramenice tijekom dana padaju, to je znak da potpore nema. Želite li izbjeći da dojke ispadaju iz košarica, model koji pristaje kako treba mora omogućiti dojkama da sjednu u istoj razini. Žice u grudnjaku nikada ne smiju pritiskati tkivo.

O ovome najviše brinu profesionalci o donjem rublju

To je osjetljivo područje o kojem brinu profesionalci o donjem rublju. Nema službenih medicinskih statistika štete koju rade žice kada su smještene preko tkiva dojke, ali to je nešto što svatko tko se razumije u kroj grudnjaka nastoji pod svaku cijenu izbjeći. Žice moraju sjesti daleko od tkiva dojke, nikad ga presijecati. Ako vam se grudnjak podiže na leđima, prevelik je.

Gospođa Svoboda napominje da treba biti ažuran oko zamjene donjeg rublja. “Grudnjak bi trebalo mijenjati svakih 6 do 12 mjeseci. Jednom kada izgubi elastičnost zbog nošenja i pranja, dijafragma proizvoda se opušta i više ne podupire grudi.” Isto tako, žene malih dojki moraju biti pažljive pri izboru oblika i veličine grudnjaka.

Dojke se tijekom života mijenjaju oblikom i strukturom, osobito kod stresa, bolesti, trudnoće i menopauze, pa tako i grudnjaci koji im pristaju.