Nekad je nužno odabrati stranu
Istraživanje

Žene i muškarci različito doživljaju sreću, tugu i stres. Postoji studija koja to i dokazuje

FOTO: Getty Images

Stigla je nova studija koja ima par odgovora na pitanja o tome koji spol je sretniji

Žene i muškarci su različiti, to sve znamo. U kolikoj mjeri i s kojim stvarima, to je teško znati, ali izgleda da su neke stvari dobro istražene, kao što je pitanje tko je sretniji, muškarci ili žene. Emocije i naše reakcije na njih pokazuju koliko smo snažni te koliko su nam neke stvari važne, a neke nebitne.

Tko je sretniji, muškarci ili žene?

Nebrojeno puta se dogodila neka lijepa situacija u obitelji, primjerice, sjećam se kad smo saznali da je sestrična trudna. Došla je kod nas, ispričala nam to kroz suze radosnice. Mama i ja smo počele plakati od sreće, a brat i dečko su samo rekli “Joj, super.” Tako je bilo i kod mnogo drugih situacija u kojima sam ja s curama skakala od veselja, a momci su nas malo čudno gledali jer im nije bilo jasno zašto se toliko veselimo.

S druge strane, razumije li ijedna od nas zaista tu ljutnju i agresiju kad, primjerice, ekipa za koju navija izgubi ili je nevjerojatna gužva u prometu? Ovo samo kroz par primjera prikazuje koliko muškarci i žene drugačije doživljavaju sreću i ljutnju, a sada postoji i par studija koje to dokazuju. Ovo su samo neke od razlika između muškaraca i žena koje su dokazali.

Osjećaj tuge i depresije

Zadnje statistike pokazuju kako žene zadnjih godina manje osjećaju sreću te imaju veće predispozicije od muškaraca da dožive depresiju. S druge strane, studije kažu kako žene intenzivnije doživljaju pozitivne emocije te više izražavaju sreću, toplinu i strah što pomaže kod društvenih situacija. Vjerojatno je to i razlog zašto često budemo u skupinama, a i zašto imamo mnogo prijateljica sa svih strana.

Socijalna osjetljivost

Ovo je potkrijepljeno i dodatnim istraživanjima mozga koje pokazuje kako žene više osjećaju empatiju te da su više socijalno osjetljive, ali radi toga i intenzivnije osjećaju tugu. Zapravo, intenzivnije osjećamo svaku emociju, izuzev bijesa kojeg pak muškarci osjećaju u toj razini. Ako ga žene i osjete, ne pokazuju ga jednako kao i muškarci.

Stres i neugoda

Razlikujemo se i po načinu na koji reagiramo na stresne situacije pa će muškarci prije nego žene glasno reagirati na nezadovoljstvo, dok ćemo mi to držati to u sebi. Zamislite samo gledanje utakmice, gužve u prometu i slično, tko prvo reagira? Naravno ovo su samo banalni primjeri i ne znače da je uvijek tako, ali predispozicije nam govore da je puno vjerojatnije da će žene puno osjećati i razmišljati o tome, dok će muškarci biti otvoreni oko onoga što im smeta.

Ispunjavanje potreba

Znate i po svakoj majici i baki koju poznajete, žene često stavljaju druge ispred sebe što može dovesti do neispunjena vlastitih potreba. S druge strane, muškarci su bolji u potrazi za hedonizmom i užitkom. Žene će također češće moralno postupati od muškaraca, pa i uključivati se u dobrotvorni rad jer toliko uživaju pomažući drugima. Ovo naravno ima i tamnu stranu kada ispunjavanje tuđih želja završi ne ispunjavanjem vlastitih što dovodi do nezadovoljstva.

Sreća je zarazna i najvažnija

Da, žene su osjetljivije na stres, depresiju i traumu, ali su također nevjerojatno otporne i znatno sposobnije za uzdizanje nakon traume. Studije pokazuju da je to zbog njihove društvenosti i sposobnosti povezivanja na dubljoj razini s drugima, muškarcima i ženama.

Također je važno priznati da unatoč tim razlikama, prednosti sreće daleko su važne za žene i muškarce. Istraživanja pokazuju da sreća nije samo individualno iskustvo, ona je zarazna i ima pozitivan utjecaj na zdravlje.