VODIČ

Trudna sam, što sad? Ginekologinja Tihana napravila je kalendar pregleda po mjesecima trudnoće

FOTO: pixabay

Kako bi novim mama dani uz dijete prošli što jednostavnije, donosimo dvije stvarne trudničke priče i trudnički vodič kroz preglede

Trenutak u kojem žena sazna da je trudna definitivno je vrlo poseban i pamti se dugo. Onaj drugi trenutak, kada sazna da će biti nova mama, prepun je nedoumica: u svim smjerovima. Kome od doktora povjeriti vođenje trudnoće, što i koliko jesti, planirati li porod u privatnom ili državnom rodilištu te koji su najvažniji pregledi i kada ih treba napraviti.

“U urednoj trudnoći preporuča se devet kliničkih pregleda te 4 do 5 ultrazvuka. U slučaju bilo kakvih patoloških stanja, broj pregleda i ultrazvuka se prilagođava individualno svakoj trudnici” rekla nam je dr. Tihana Mazalin iz Poliklinike Mazalin koju smo zamolile da nam trudnički šalabahter obaveznih pregleda.

Kalendar pregleda po mjesecima trudnoće

Tihana Mazalin

Redovite kontrole rade se svakih 4-5 tjedana te svaki put uključuju mjerenje tlaka, tjelesne težine, kontrolu urina test trakom radi razine leukocita u mokraći, klinički pregled.

Između 6. i 7. tjedna
Ukoliko je nova mama potvrdila trudnoću testom za trudnoću, te nema nikakvih jakih bolova niti krvarenja, prvi pregled preporuča se između 6. i 7. tjedna trudnoće, kada se radi klinički pregled i ultrazvučno potvrđivanje trudnoće. Trudnici se mjeri tlak i tjelesna težina.
Ako se potvrdi uredna trudnoća, trudnica dobiva upute za laboratorijske pretrage te krvnu grupu i Rh faktor, način ponašanja u trudnoći te prehranu i eventualne dodatke prehrani.

Između 11. i 20. tjedna
U slučaju uredne trudnoće, sljedeći se pregled preporuča za 4-5 tjedana, kada se radi i mini anomaly scan (11. – 14. tjedan). Anomaly scan (20. – 21. tjedan) je ultrazvučni pregled koji se radi u određeno doba trudnoće kako bi se ustanovile eventualne anomalije ploda.

Za vrijeme anomaly scana se mjeri veličina ploda, debljina nuhalnog nabora, nosna kost, gleda zatvorenost kralježnice i prednje trbušne stijenke i vitalnost ploda. Anomaly scan radi se kada su svi organi potpuno razvijeni i u funkciji. Analiza počinje od glave, gdje se gledaju moždane strukture i kosti lica.

U prsnom košu mora se vidjeti srce sa sve 4 srčane komore i uredno sjelo velikih krvnih žila. Ispod srca vizualizira se dijafragma ispod koje se nalazi želudac. Moraju se vidjeti oba bubrega i mokraćni mjehur. Analiziraju se gornji i donji ekstremiteti sa šakama, stopalima i prstima.

Između 28. i 29. tjedna

Preporuča se ultrazvuk između 28. i 29. tjedna zbog moguće pojave zastoja u rastu te ultrazvuk oko 35-tog tjedna trudnoće radi utrvđivanja namještaja ploda, stanja posteljice, količine plodne vode te procjene tjelesne težine.

Između 23. i 24. tjedna

Potrebno je napraviti test opterećenja šećerom (OGTT test) te oko 35-tog tjedna trudnoće bris rodnice na streptokok.

Između 22. i 28. tjedna

Kao dodatni pregled, trudnica može napraviti 4D ultrazvuk

Stvarna iskustva: iz svijeta kako ga vide mame

Ivana B. (32): Akupunktura mi je pomogla da se opustim

  • Iskustvo vođenja trudnoće preko HZZO-a

“Iza mene su dva poroda, iskustva pozitivna i imam samo riječi hvale za doktore i ostalo osoblje bjelovarskog rodilišta. Trudnoća je bila uredna, a prirodni porodi bez komplikacija – sve preglede i porod obavila sam preko uputnica HZZO-a tako da nisam imala nikakvih troškova vezanih uz ginekološke preglede niti sam porod i boravak u bolnici. Ali…

Za porod se nikad ne možeš dovoljno pripremiti jer svaki nosi svoja iznenađenja. Prvi put nisam znala što me čeka i školski sam spakirala u torbu sve što je bilo na popisu. Za drugi sam ipak znala da mi je najvažnije imati sa sobom vodu i kekse, a sve ostalo mogao mi je donijeti suprug. Za drugi porod pripremala sam se i tretmanima akupunkture.

Tretmani akupunkture

Od 36. tjedna trudnoće svaki tjedan sam išla na akupunkturu i uvjerena sam da mi je to pomoglo da se opustim te lako i brzo na svijet donesem svoju bebu. Tretman je bio potpuno besplatan, potrebna je samo uputnica ginekologa koji vodi trudnoću. Iako mi ni prvi porod nije dugo trajao, drugi je bio baš brzinski – rodila sam za samo 45 minuta. Suprug je bio sa mnom na oba poroda. Dobrom osjećaju pridonijelo i vrlo stručno i ljubazno osoblje bjelovarske bolnice.

Bilo je važno samo ih slušati i zaista je to najbolji mogući način da žena sama sebi pomogne i olakša si bolove. Znam da nemamo svi isti prag tolerancije na bol, pa svaka trudnica u bjelovarskoj bolnici može zatražiti epiduralnu, a tu je rajski plin. Ja ga nisam probala, ali čula sam pozitivna iskustva. Možda probam na trećem porodu. Ako ga bude.

Vesna T. (37): Iz rodilišta sam se vratila odmorna i sigurna u sebe

  • Iskustvo vođenje trudnoće i poroda u privatnoj ustanovi
pixabay

“Odlučila sam se na porod u privatnoj ustanovi najviše zbog individualnog pristupa trudnicama što u bolničkom sustavu nije moguće radi velikog broja trudnica. Kako mi je bila prva trudnoća, odluka je bila je još opravdanija zbog velikog straha koji sam imala. Iskustvo je bilo i više od očekivanja. Sama briga oko trudnoće, stručnost osoblja i posvećenost liječnika bili su na vrhuncu.

Doktoricu je uvijek bilo moguće dobiti na mobitel ili mailom radi konzultacija tijekom razdoblja vođenja trudnoće. Glede poroda te boravka u ustanovi gdje sam provela pet dana zbog carskog reza, mogu samo reći da bih svakoj mami poželjela isto.

Naučila sam dojiti i kupati bebu

Naime, iz rodilišta izađete kao potpuno spremna i educirana nova mama: u rodilištu vas nauče kupati bebu, presvući bebu, dojiti. Iskustvo dojenja, koje je mnogim prvorotkinjama traumatično, uz pomoć i brigu osoblja u privatnoj ustanovi je zaista ugodno.

Osobno sam imala poteškoća na početku dojenja, bolova i nelagode te bez pomoći babice koja je doslovno danonoćno prva dva tri dana bdjela uz mene, zasigurno ne bih mogla dojiti svoju bebu. Ja sam se vratila iz rodilišta odmorna i sigurna u sebe kao novopečenu majku! I, da, možda nije najvažnija stvar na svijetu ali divno je imati mogućnost odabira jela na jelovniku – domaćih čajnih keksića i toplog griza koje vam kuharica donese. Ili kada ste toliko iscrpljeni, a babica vam kaže: Mama, odmorite se i naspavajte! je neprocjenjivo.”

_____________________________________________________________________________

Svijet kako ga vide mame

Za mame svijet izgleda drugačije. Noć postaje dan, a dan – vrijeme za san. Vrijeme za sebe je – malo sutra, a vrijeme za smijeh – uvijek! Obične stvari su nemoguće, a čuda svakodnevna. Da bi i drugi vidjeli taj svijet, novim mamama A1 daruje neograničeni internet i do 500 kn popusta na mobitel kako bi se povezale s onima koje vole na najboljoj mreži.

Promotivna ponuda odnosi se na nove mame koje su to postale rođenjem djeteta ili su stekle status posvojiteljice ili udomiteljice tijekom cijele 2020. godine, a ova hvalevrijedna ponuda ima jedan cilj: da novim mama prvi dani uz dijete prođu što jednostavnije, bez dodatne brige o internet prometu na mobitelu.

Ponudu je moguće iskoristiti isključivo putem: A1 virtualnog shopa ili iskazivanjem interesa o ponudi na A1 web stranici od 26.05. do 31.12.2020. (ne mogu ponudu aktivirati u A1 shopu nego samo na online kanalima). Više o ponudi pronađite OVDJE.

Sadržaj nastao u suradnji sa A1