Emocije

Stručnjaci su čak 80 godina pratili navike i zdravlje skupine ljudi. Sreća je, kažu, u dobrim međuljudskim odnosima

Relaxed happy young couple watching tv at home in living room. Couple woman and man on sofa with cat, illustration of young couple watch tv

U njemu je sudjelovao čak i John F. Kennedy

Često razmišljam o sreći i kako je postići, ali što sam starija, to više shvaćam da sreća nije cilj koji se postiže, već način života. Nju, barem za mene, čine i oni najmanji trenuci radosti, balansa i životnih zadovoljstava koje si često uskraćujemo misleći da na njih nemamo pravo.

Ali ono najvažnije za sreću jesu ljudi kojima se okružujemo i s kojima možemo dijeliti svoj život, a to je potvrdilo i 80 godina dugo istraživanje stručnjaka na Sveučilištu Harvard. Čak od 1938. pratili su zdravstveno stanje tada 268 studenata s Harvarda tijekom proteklih osam desetljeća.

Glavnu ulogu u sreći imaju odnosi s drugima

Kako tada Harvard nije uključivao žene, u istraživanje su bili uključeni samo muškarci, no tijekom godina se proširilo pa je obuhvatilo 1300 potomaka početnih ispitanika. U istraživanju su čak sudjelovali John F. Kennedy i urednik Washington Posta Ben Bradlee.

Autor studije Robert Waldinger kaže da glavnu ulogu u sreći pojedinca imaju odnosi s drugima i koliko smo zadovoljni u njima, što pozitivno utječe na naše zdravlje. “Da, važno je brinuti se o fizičkom zdravlju, ali održavanje zdravih odnosa još je i važnije”, objasnio je.

Novac i slava, dodaje, ovdje uopće nisu relevantni jer samoća ‘ubija’ i čak je moćna u negativnom smislu baš poput alkohola, pušenja ili droga. Da, ovo nas ne čudi jer, realno, svatko u životu želi biti sretan, bez obzira kakvo je njegovo financijsko stanje, gdje živi i koliko ima godina.