LJUBAV

Pitale smo parove kako podnose 24 sata zajedno u karanteni. Par savjeta dao nam je i psiholog

FOTO: TMG Creative

Karantena u dvoje se puno lakše podnosi – ili ne?

Svi smo prije otprilike dva tjedna prihvatili to da ostajemo doma i izlazimo van samo u najnužnijim situacijama. I sve to kako bi što prije završila pandemija koronavirusa koja je pogodila cijeli svijet. No, mnogi su se zbog toga našli u situacijama na koje nisu navikli. Jedna od njih je primjerice činjenica da klinci nisu u školi ili vrtiću, a ne možete ih ni odvesti k baki i djedu, ali i ona da 24 sata na dan provode sa svojim partnerom.

Upravo smo zato pitale četiri para već poznata ih naših priča, kako se nose s cjelodnevnim zajedništvom, što ih nervira, a što im olakšava tu situaciju. Osim njih, komentar o tome kako cjelodnevno zajdeništvo utječe na parove, dao nam je i psiholog Sandro Kraljević.

MIRELA I IGOR M., u braku 6 godina

Mirela i Igor
Privatni album

S obzirom na to da smo u prošlosti radili zajedno, te smo također razvijali naš osobni projekt tokom posljednjih godina, mogu reći da smo u prosjeku provodili više vremena zajedno nego jedan prosječni par. Rad od kuće nam nije stran jer je ta disciplina prilično normalna u našoj profesiji i kod poslodavaca u Francuskoj gdje živimo tako da se i s te strane znamo dobro organizirati posebno sada s svoje djece.
Jedan naš dan je dosta raznolik te uključuje školovanje djece putem vježbi koje dobivaju iz škole (zajednički), sport putem online tutorijala (solo), kuhanje (solo i zajednički), surfanje (solo) , e-mailanje (solo), video callove (zajednički), Netflix (zajednički) i punooooo igranja s djecom.

Kad imam potrebu biti sama odem na balkon koji je dovoljno velik za još jednu obitelj

Trenutno smo u drugom tjednu izolacije i zasad moram reći da svađa nema, ali pitajte me isto pitanje nakon četiri tjedna (smijeh) s obzirom na to da će izolacija u Francuskoj najvjerojatnije biti produžena na šest tjedana. Ovih smo dana naučili da zajednički možemo kroz svaku novu situaciju i izvući maksimalno iz nje za nas, a živcira me samo činjenica da suprug bolje kuha od mene posebno sad kad ima vremena za eksperimentiranje.

Kad imam potrebu biti sama odem na balkon koji je dovoljno velik za još jednu obitelj. Uz sunčane dane koji su došli, zamišljamo da smo na plaži svaki put kada legnemo na ležaljke što je stvarno odlično za moral. Također se ponekad izgubim u svom odijevanju za ekstra trenutak mira.

NELA FEGIĆ MOGULJAK I MIRKO MOGULJAK, u braku 9 mjeseci

Nela i Mirko
Privatni album

U doba prije izolacije najviše bi vremena skupa provodili vikendima. Tjedan bi nekako brzo prošao – posao, na koji ode većina dana, a još ako poslije posla ubaciš tri puta tjedno trening (Mirko redovito), yogu (ja se trudim) i koje druženje s prijateljima, ostaju samo kasnovečernja druženja uz čašu vina na kuhinjskom šanku ili horizontala uz neku seriju, vrlo neposredno prije spavanja.

S obzirom na to da u ovo karantensko doba ne gubimo vrijeme na putovanje na i s posla, i ne možemo nigdje osim u dućan, očekivali smo da ćemo imati nekoliko sati više dnevno, ali… plot twist – nemamo! (smijeh) Imamo sreće što oboje radimo poslove koji podržavaju rad od kuće pa smo se podijelili tako da je Mirkov ‘ured’ dnevna soba, a moj kuhinjski šank. A u radu od doma nam se, nekako često, dogodi da smo u poslu otkad otvorimo, pa sve dok ne zatvorimo oči. Silver lining cijele ove situacije je što sad možemo skupa na pauzu za ručak, a u prolazu se, i u radnom vremenu, možemo cmoknut. A onda vikend koristimo za odlazak u nabavku (što je postala ‘lijepo se obuci’ prilika), zajedničko nakuhavanje, bingeanje, igranje remastered igrica iz mladosti (Guybrush Threepwood), grupni video poziviuz čašice razgovora i tak, brzo prođe vikend.

Silver lining cijele ove situacije je što sad možemo skupa na pauzu za ručak, a u prolazu se, i u radnom vremenu, možemo cmoknut

Kad me pitate što nas međusobno živcira, znam da će zvučati baš sladunjavo, ali ništa nam sad ne pada na pamet. Oko sitnica se ne živciramo, a da postoje veće zamjerke, ne bi bili tu gdje jesmo. Ovih smo dana naučili da, ako u worst case scenariju ostanemo zadnji ljudi na svijetu, barem će nam bit zabavno.

Ako želimo biti sami sa sobom, imamo sreće jer možemo birati između četiri prostorije s vratima koja se daju zatvoriti, tako da sve što radiš – jedeš, piškiš, spavaš, gledaš TV – možeš radit u miru. Mirko najčešće svoj me time pronalazi u dnevnoj sobi, jer su tamo laptopi, ekrani i druženje s dečkima uz PUBG, a ja pak u kuhinji video pozivam svoje cure pa brbljamo.

ANDREA I DAVORIN CMREČKI, u braku 15 godina

Andrea i Davorin
Privatni album

Svako ono vrijeme koje smo unaprijed planirali da ga provedemo zajedno proveli smo ga zajedno. Ako smo znali da neki period ne možemo biti zajedno to smo prihvaćali kao i one trenutke kada smo znali da imamo svo vrijeme za sebe. Naučili smo uživati u trenutku dok taj trenutak traje. Sve je stvar na šta stavljate fokus, a naš fokus je bio da budemo zajedno koliko god to možemo.

Dado i ja imamo neku svoju uhodanu rutinu sa svakodnevnim malim ‘zaokretima’ u njoj gdje koristimo svako neko naše isplanirano vrijeme da ga provedemo zajedno. Svako jutro se budimo i dižemo oko 5h i radimo samostalno svaki za sebe, čitamo, pišemo, učimo i pripremamo dan, a opet jedan pored drugoga u tišini i zajedništvu, zatim trčimo (odvojeno, jer tko bi pratio Dadin tempo!) i obavezno poslije popijemo kavu zajedno bez mobitela i drugih ometala. Kako smo privatnici znamo da nam je radni dan bukiran do kasno poslijepodne (18-19h) pa smo dogovorili da ga prepolovimo pauzom za ručak (kao Francuzi) u trajanju od 1.5h i ručamo zajedno s djecom svi četvero, razgovaramo, smijemo se, rješavamo svakodnevne izazove. Dosta smo usklađeni, no nije uvijek bilo tako, trebalo nam je par godina dok stvari nisu sjele kako smo ih i zamislili. Važno je to da smo oboje težili tom zajedništvu i otklanjali izazove pred nama.

Ovih dana puno meditiram i to me opušta, umiruje moje misli i spoznajem svoj ego, spoznajući sebe moja veza je poprimila novu dimenziju

Teško da me živcira što god kod partnera jer to bi puno govorilo o meni, a ne o njemu, puno sam radila na tome tj. radila sam na sebi i spoznala ako me nešto živcira na njemu to je samo moj odraz i to su upravo moje osobine/stvari koje mene živciraju na meni samoj. On je samo ‘poštar’ koji je donio situaciju koju moram riješiti sama sa sobom. Opet, kažem, nije uvijek tako bilo, i sada se ne bi više vraćala na početak. Divno je imati priliku živjeti s nekim, spoznavati, rasti i dijeliti svoje izazove.

Ovih dana puno meditiram i to me opušta, umiruje moje misli i spoznajem svoj ego, spoznajući sebe moja veza je poprimila novu dimenziju, te Dado i ja živimo možda najskladnije dane našeg braka. Red smijeha, red suza, pokoji film, zagrljaj, glupiranje i život dan po dan. Koliko puta se posvađamo nisam brojala, prije dok smo usklađivali i nadmetali se egom puno više, danas, samo ako nismo u skladu sami sa sobom ili konkretno ja, ako odlučim danas ću se posvađati sama sa sobom, jer kada spoznate da se ne svađate vi s partnerom nego da niste u skladu sa sobom tada se ljutite na to, a ne na partnera. Samo trebate odlučiti da li želite biti ‘u pravu’ ili ‘u miru’ i tada znate želite li svađu ili ne i koliko će ih biti u danu.

ANA VUČAK VELJAČA I IVAN VELJAČA, u braku 2 godine

Privatni album

Kako ni jedan ni drugi ne radimo poslove s fiksnim radnim vremenom, nemamo ni inače neku identičnu svakodnevnu rutinu provođenja zajedničkog vremena. Postoje periodi kada smo po dva tjedna 24/7 zajedno, a postoji i vrijeme kada smo zbog posla ograničeni na malo zajedničkog vremena. Navikli smo i na jedno i na drugo, tako da nam ova situacija nije strana, i volimo imati dane koje provodimo zajedno.

Dani su nam poprilično slični (smijeh). Ana: Ja se dižem kasnije nego inače, volim dugo spavati, a ovih dana nema razloga da ne produžim sate sna. Kada se probudim, poljubim Ivana koji već radi za kompom, pijem kavicu, telefoniram s obitelji i prijateljima s kojima se nažalost trenutno ne viđamo, i onda se primim kuhanja koje me baš veseli. Zajedno ručamo, popratim malo informativne emisije, sjednem za laptop, trenutno radim na jednom scenariju i dan mi preleti. Ivan: Ja se uglavnom dignem ranije jer trenutno radim od doma. Ako nemamo od jučer stavim peći kruh i dan mi izgleda kao i inače radni dan kada od doma projektiram nešto. Od popodne nadalje Ana i ja provodimo vrijeme zajedno, igramo plejku, gledamo filmove.

Ovih dana puno smo mirniji nego na početku svega ovoga, prilagodili smo se situaciji, a i razmijevanju međusobnom što se tiče osobnih rekacija na novonastalu situaciju.

Kaže se da se u muci poznaju junaci, Ivan je moj junak

Ivan: U jednom momentu smetala me količina gledanja informativnog programa jer me to jako opterećivalo. Ana: Od kada smo odlučili ostati doma, a ima tome 20 dana, uvela sam nova pravila po pitanju ekstra higijenskih mjera pogotovo kada se dolazi izvana i to, samo ću reći da je trebalo neko vrijeme za Ivanovu prilagodbu. U to vrijeme sam se znala dosta naživcirat, ali sada funkcionira sve super. Čudne su to situacije, u jednu ruku ne želiš biti mali gestapo s tisuću pravila koja se ne smiju prekršiti, pa živciram i samu sebe, a s druge strane želim nas zaštiti.

Ivan: Ovih dana sam naučio da bi bez problema mogli živjeti i na pustom otoku. Ana: Slažem se. Kaže se da se u muci poznaju junaci, Ivan je moj junak.

SAVJETI PSIHOLOGA ZA SKLADAN BRAK U KARANTENI

Sandro Kraljević
Aleksandar Selak

Za komentar smo upitale i psihologa Sandra Kraljevića koji nam je za početak rekao da cjeldonevno zajedništvo različito utječe na različite parove.

“Jedni će poboljšati svoj odnos, jer će napokon više vremena provoditi zajedno – nešto što zbog posla i drugih obveza možda do sada nisu mogli. Drugi će se ponovno zbližiti, jer će se nakon dosta vremena prisjetiti zbog čega su se zaljubili jedno u drugoga, te u kojim sve zajedničkim aktivnostima uživaju. Treći će se možda više svađati, dok će četvrti pak zaključiti da – nisu jedno za drugo. Scenarija može biti jako puno. Međutim, neovisno o scenariju kroz koji neki par bude prolazio, neminovno je da se učestalost nesuglasica i konflikata poveća, čak i kod najharmoničnijih parova. Što hoću reći? Konflikata bi vjerojatno bilo manje kada bi parovi i dalje provodili sve vrijeme zajedno, međutim kada bi ipak mogli uživati i u nekim zajedničkim aktivnostima izvan svog doma. Zatvaranje unutar četiri zida kao da dolijeva ulje na vatru. Svi smo barem jednom pogledali epizodu Big Brothera ili nekog sličnog reality showa – koliko su kandidati izdržali zatvoreni u kući prije nego je izbio prvi konflikt?”

Sandro dodaje i da najveći rizik za svađu imaju oni kojima treba više osobnog prostora i nisu toliko spremni na kompromis i premošćivanje eventualnih razlika. No, oni koji na to jesu spremni u ovoj će krizi profitirati jer će, između ostalog, barem imati više vremena koje mogu provesti s partnerom.

Dva ključna savjeta

  1. Iskoristie period izolacije iskoristite konstruktivno. To znači, osim uživanja u zajedničkom gledanju televizije, kuhanju i ostalim aktivnostima, posvetite se i produktivnom razgovoru. Popričajte s partnerom o temama koje vas možda muče ili ih smatrate važnima za vaš odnos. To može biti promjena posla o kojoj već dugo razmišljate, selidba, djeca, ili razgovor o nekoj partnerovoj lošoj navici koja vam toliko ide na živce. Dokle god je razgovor konstruktivan i postoji uzajamno razumijevanje, na stol možete staviti bilo koju temu.
  2. Koliko god uživali provodeći vrijeme jedno s drugim, toliko ipak savjetujem da ne zaboravite na – samoću. Svakako jednom dnevno uzmite malo vremena za sebe, te se odmaknite od svog partnera. Odite u drugu sobu pogledati omiljenu seriju ili neki film, napraviti kratku tjelovježbu ili dovršiti nešto za posao. Samostalna šetnja također je jedna od opcija. Samo zato što ste s vašim partnerom pod istim krovom ne znači da doslovno morate biti zalijepljeni za njega ili nju. Često podcjenjujemo moć samoće te je izbjegavamo, smatrajući je kao nešto negativno ili nepoželjno. Naprotiv, samoća nam pomaže da se posvetimo sebi, svojim mislima i emocijama, analiziramo događaje koji su nam se dogodili posljednjih dana, ili da razmislimo o svojim budućim planovima. Ona zaista nosi puno dobrih strana za naše psihološko zdravlje, i jednom kada naučite uživati u njoj, doslovno ćete mentalno skočiti na jednu novu razinu!