VIJEST

Ovo su dirljive priče djece koja su uz Gretu Thunberg tužila pet najvećih svjetskih zagađivača okoliša

FOTO: Drew Angerer/Getty Images

Šesnaestero djece diljem svijeta, uključujući i Gretu Thunberg, objavilo je kako će tužiti pet najvećih svjetskih zagađivača okoliša uz objašnjenje kako upravo oni krše njihova osnovna dječja prava

Tužba tinejdžera protiv pet svjetskih vlada podnesena je prije dva dana, a ako će biti uspješna, Ujedinjeni narodi će morati klimatsku krizu proglasiti krizom dječjih prava. Još važnije, to bi stvorilo legalnu obvezu Argentini, Brazilu, Francuskoj, Njemačkoj i Turskoj, zemljama koje su navedene u tužbi, da moraju raditi s drugim nacijama kako bi smanjile emisije. To bi u njihovom gospodarstvu bila oštra promjena od dosadašnjeg smjera, ali i velika promjena po pitanju stanja svjetske klime.

Iako se u medijima piše samo o Greti Thunberg, uz nju je u ovoj tužbi još 15 djece koju još nismo imali prilike upoznati. Svatko od njih osjetio je direktne posljedice klimatskih promjena i smatra da za njih netko treba i odgovarati. Svatko od njih aktivan je u svojoj zajednici, a promjene klime osjetili su u svom gradu, kod svojih obitelji i prijatelja. Riječi koje su koristili prilikom kratkog obraćanja medijima su tuga, strah i ljutnja. Mislimo da je vrijeme da upoznate tu djecu te čujete njihove priče i razloge.

Alexandria Villasenor ima 14 godina i dolazi iz New Yorka. Njeno teško iskustvo bila je neposredna blizina požara u Kaliforniji 2018. godine koji je ubio 85 ljudi. To iskustvo navelo ju je da se priključi globalnom prosvjedu za klimu. Alexandria je s natpisom ‘School Strike 4 Climate’ stajala ispred UN-a od 14. prosinca prošle godine, a i organizirala je neprofitnu udrugu za mlade Earthuprising.org.

Carl Smith 17-godišnji je dječak i dio Yupiaq plemena koje živi samoodrživi život uz rijeku Kuskokwim na Aljasci. Klimatska kriza počela je uništavati njihove mogućnosti slobodnog korištenja prirode i njenih resursa, ali i taj dugo očuvani način života.

Catarina Lorenzo iz Brazila provela je velik dio svog života pored oceana. U svom gradu Salvadoru je doživjela velike suše, požare šuma i manjak pitke vode, a sve to je uzrokovano klimatskim promjenama.

Chiara Sacchi dolazi iz Argentine, mjesta Haedo u kojem se klima u potpunosti promijenila u proteklih nekoliko godina. Umjesto vrućih ljeta, hladnih zima i prijelaznih godišnjih doba, gotovo svake godine doživljavaju iznimne vrućine i hladnoće, čak i nevjerojatne situacije visokih temperatura usred zime. Ona želi pričati o tim promjenama i ukazati na probleme koje su donijele.

Ellen-Anne članica je Sami naroda koji su tisućama godinama uzgajali sobove u Norveškoj, Švedskoj, Finskoj i Rusiji. Ona također želi biti uzgajivač jednog dana, ali klimatske promjene su smanjile razinu hrane za sobove, promijenile izmjene u godišnjim dobima i ugrožavaju ovaj način života za čitave generacije, pa tako i nju.

Iris Duquesne iz Francuske ima 16 godina i doživjela je ljeto s najvišim temperaturama. Imala je samo tri godine kada je toplinski val prošao Francuskom i Europom te uzrokovao smrt preko 15 tisuća ljudi samo u Francuskoj. Njeni roditelji su se brinuli da će izgubiti i nju jer su takve temperature najopasnije upravo za djecu.

Raina Ivanova ima 15 godina i dolazi iz Njemačke. Zbog prevelikih vrućina ovog ljeta, Raina i njeni školski kolege nisu imali mogućnost normalnog pohađanja nastave. Svakodnevni klimatski problemi uništavaju njen život, misli i snove.

Raslene Joubali ima 17 godina i stiže iz Tabarke, malog grada pored Algerije. Predivan gradić počeo je doživljavati posljedice klimatskih promjena koje uništavaju njegovu floru i faunu. Prošle godine dogodili su se veliki požari koji su došli vrlo blizu njegovom domu. Njegova kuća bila je pošteđena, ali ne i susjedova.

Deborah Adegbile, 12-godišnjakinja iz Lagosa zabrinuta je zbog klimatskih promjena koje uzrokuju promjene temperatura i okoliša u Lagosu i čitavoj Nigeriji. Velike poplave otežavaju njen život i život čitave zajednice. Prošle godine sudjelovala je na konferenciji za očuvanje oceana te je ambasador programa Heirs to Our Oceans.

Ayakha Melithafa stiže iz Cape Towna i ima 17 godina. Klimatske promjene u Africi uništile su tlo te su česte suše koje uzrokuju manjak pitke vode. Aykha se aktivirala u zajednici i dio je Projekta 90 te radi u Afričkom klimatskom savezu s ciljem osvještavanja javnosti i pomaganjem zajednici.

Ridhima Pandey iz Haridwara, Indije koja je primijetila kako klimatske promjene utječu na njenu kulturu. Svake godine se u njenom mjestu održava festival uz rijeku Ganges koja, zbog promjena, često dolazi do vrlo niskog vodostaja i tako onemogućava održavanje festivala koji okuplja tisuće ljudi. Uz to, velike kiše potiču poplave i velike kišne oluje koje uništavaju polja i domove.

Carlos Manuel živi na Palauu, otoku koji je dio otočnih skupina u Mikroneziji, a o klimatskim promjenama uči od svoje devete godine kada je počeo doživljavati promjene na svom otoku kao što su povećane razine mora, visoke temperature i česte velike oluje. Strah od tih promjena je povećan nakon što je susjedni otok Kayangel evakuiran zbog jakog vjetra koji je doslovno pokosio sve na njemu.

Litokne Kabua ima 16 godina i čitav život je živio na Ebeye otoku vrlo blizu oceana. Ocean je za njega, njegovu obitelj i čitav otok centralni dio života i izvor hrane. Klimatske promjene prijete čitavom narodu na otoku, kao što su prijetile i susjednim otocima koji su već godinama evakuirani.

David Ackley III je s Maujora i od kad živi tamo vidio je promjene na otoku. Njegov dom, tradicija i način života su u opasnosti, kao i njegova obitelj s kojima često priča o klimatskim promjenama jer ih je teško ignorirati. Njegova obitelj brine oko toga hoće li se morati preseliti zbog teških uvjeta.

Ranton Anjain također je s Ebeye otoka i promjena koju je on primijetio je povećana razina komaraca i tropske groznice koju oni donose. Ove i prošle godine dogodila se epidemija zbog koje je vlada proglasila izvanredno stanje. Ranton je svjestan da klimatske promjene uzrokuju probleme njemu, njegovoj obitelji i čitavoj zajednici.