DEJTANJE

Niste sigurni želite li se upuštati u vezu? Možda ste i vi hesidater, a da to niti ne znate

Dejtati ili ne, pitanje je koje danas muči mnoge samce, a čini se da je riječ o trendu globalnih razmjera

FOTO: TMG CREATIVE

Dejtati ili ne, pitanje je koje muči mnoge samce, a čini se da je riječ o trendu globalnih razmjera

“Nasreću, uskoro će Božić”, pomislila sam neki dan dok sam slušala vijesti o tome kako se nova varijanta koronavirusa počela širiti svijetom. Upalila sam lampice kojima sam obrubila okvir prozora pokraj kreveta u nadi da će šarenilo iz mene izvući i koju molekulu serotonina. Kada bih morala opisati posljednje dvije godine svog života, usporedila bih ih s kasnom jeseni, kišnim danima što se spajaju u tjedne, gustom maglom i beskonačnim sivilom na čijoj pozadini čak i osmijeh zadobiva jokerovske obrise. Moje su životne navike u pandemiji ostarjele pa sam u posljednje vrijeme počela lijegati oko deset, buditi se prije sedam i naručivati čarape s božićnim motivima preko interneta. I osjećala sam se dobro, ali kopkala me činjenica da imam samo 28 godina i da posljednje dvije lebdim poput kućne utvare po svom stanu u najudobnijem šlafroku koji sam uspjela pronaći.

S lijeve strane mog velikog kreveta ležale su moja mačka Mika i bilježnica u koju sam zapisivala misli, osjećaje i velike planove za svoju budućnost. Otputovat ću ovdje i ovdje, naučit ću svirati gitaru i obavezno se odseliti ili u Dansku jer ondje rade samo četiri dana u tjednu ili u Barcelonu jer je ondje toplo. Skovala sam te planove prije više od godinu dana, a još uvijek se nisam pomaknula s mjesta (doslovno). Voljela sam povijest, a ako smo iz nje išta mogli naučiti to je onda činjenica da svemu jednoga dana dođe kraj. I dinosaurima, i Drugom svjetskom ratu. Dakle, jednog će dana i globalnoj zdravstvenoj krizi doći kraj i mi ćemo napokon moći ostati budni do jutra u klubu (ako želimo) i bez straha se grliti sa starijim članovima svoje obitelji.

Prvo cuffing sezona, a sada hesidating

Veliki planovi za budućnost nakon pandemije i činjenica da živimo u izuzetno neizvjesnim i tjeskobnim vremenima utjecali su na promjenu u stavu ljudi prema dejtanju. Na početku pandemije mnogi su impulzivno uskočili u vezu (kriva sam), dijelom i kako bi boravak u četiri zida za vrijeme lockdowna (i potresa) bio što podnošljiviji. Iako se tzv. cuffing sezona odnosi na razdoblje u kojem mnogi samci odluče spustiti kriterije te se upustiti u vezu samo u strahu od usamljenosti i niskih temperatura, moguće je taj pojam primijeniti i na ponašanje mnogih za vrijeme prve godine s Covidom. Nitko nije htio zapeti sam ili (još gore) sa starcima (roditeljima) za vrijeme prvog velikog zatvaranja pa su mnogi od nas utjehu pronašli u odnosima s osobama koje se u normalnim uvjetima možda ne bi kvalificirale niti za treći dejt.

Dvije godine kasnije možda nismo pametniji (jer čudni su moždani putevi za vrijeme globalne krize), ali sigurno smo imali dovoljno vremena za promisliti o pogreškama iz prošlih, neuspješnih veza pa su tako mnogi samci danas poprilično neodlučni u vezi svog ljubavnog statusa. Dating stranica Plenty of Fish tvrdi da je ta neodlučnost najnoviji trend za koji su skovali i ime – “hesidating” (od riječi hesitate/oklijevati i dating/zabavljanje). Hesidating se pritom definira kao osjećaj indiferentnosti u vezi dejtanja, a proizlazi iz činjenice da živimo u jako nesigurnim vremenima i stoga zapravo nismo sigurni što točno želimo. Dejtati ili ne, aktualno je pitanje svih hesidatera koji nisu sigurni žele li se upuštati u nešto ozbiljno ili nastaviti održavati površne, ali zabavne odnose s ljudima s kojima ne mogu (ili ne žele) zamisliti zajedničku budućnost.

Hesidating se pritom definira kao osjećaj indiferentnosti u vezi dejtanja, a proizlazi iz činjenice da živimo u jako nesigurnim vremenima i stoga zapravo nismo sigurni što točno želimo.

Dalo bi se diskutirati oko toga radi li se zaista o trendu ili ne, ali jedan od potencijalnih krivaca za oklijevanje jest i činjenica da se svi duboko u sebi nadamo kako nas na kraju ove pandemije čekaju velike stvari. Post-pandemijski život onaj je šlag na kraju kojem se veselimo kao djeca sladoledu nakon ručka, a upuštanje u ozbiljne veze mnogima bi moglo poremetiti sve te silne planove (khm, preseljenje u Dansku primjerice). S druge strane, pandemija je mnogima pomogla da se riješe straha od samoće te da preslože prioritete u vezi svojih budućih, potencijalnih partnera.

Dejtati ili ne, pitanje je sad

Cjepivo je trebalo biti naše svjetlo na kraju tunela zvanog Covid-19, ali nitko nije predvidio s kolikom će mu se žustrinom mnogi opirati. Ono je stoga umjesto sreće i veselja postalo simbol još dubljih društvenih podjela i tema koja je mnogima, vjerujem, dodatno otežala pronalazak partnera. I baš zbog toga što je uništilo mnoge obiteljske večere i posvađalo mnoge parove, cjepivo je proglašeno riječju 2021. godine. Osim cijepljenja i Covid potvrde, dejtanje otežava i činjenica da ulazimo u razdoblje ekonomske krize, a ako smo išta mogli naučiti iz svog prethodnog iskustva, to je onda činjenica da dejtanje definitivno nije jeftino.

Baš kao što je ponekad bolje umjesto aktualnih vijesti upaliti božićne pjesme, tako bismo i za vlastito psihičko zdravlje možda ponekad trebali manje razbijati glavu time hoćemo li i kada pronaći dečka i/ili curu. Sva nas je ova silna neizvjesnost trebala naučiti jednoj stvari, a to je to da bismo svi mi trebali malo više živjeti u trenutku jer je sve ionako privremeno i prolazno. Kada i ako upoznamo nekoga tko će nam se zaista svidjeti vjerojatno ćemo brzo iz hesidatera prijeći u datera, a planove za Barcelonu ne trebamo odgađati, dapače, ako je to zaista to, kilometri tada neće predstavljati baš nikakav problem. Ili još bolje, razmišljat ćemo o tome kada i ako do toga dođe, a do tada – Last Christmas I gave you my heart