Bilo je i vrijeme

Nakon samoubojstva 14-godišnje djevojčice, Instagram uvodi bolju kontrolu nasilnog sadržaja

FOTO: Getty

Iz Instagrama su ovaj tjedan najavili novosti koje se tiču bolje kontrole nad sadržajem koji negativno utječe na mentalno zdravlje osjetljivih skupina

Glava Instagrama, Adam Mosseri, napisao je za Telegraph članak u kojem je opisao zašto se Instagram mora posvetiti zaštiti najranjivijih skupina. Napisao je tamo da će se djelatnici te društvene mreže konzultirati s inženjerima i školovanim analitičarima sadržaja koji će im pomoći boriti se s nasilnim sadržajem koji objavljuju korisnici.

INSTAGRAM I PINTEREST KAO KATALIZATORI ZA SAMOUBOJSTVO?

Njegov tekst stiže nakon što si je 14-godišnja Britanka Molly Russell, u studenom prošle godine oduzela život, a njezini roditelji tvrde da je do toga doveo sadržaj o samoozljeđivanju koji je djevojčica gledala na Instagramu i Pinterestu. Prema jednoj anketi čak četvrtina 14-godišnjih djevojčica u Velikoj Britaniji se samoozljeđuje, dok čak 60 posto mladih koji su usmjereni u britanske službe za mentalno zdravlje, napuštaju te ustanove bez tretmana.

Mosseri je u svom tekstu za Telegraph zato napisao i da će Instagram pružiti bolju potporu ljudima koji objavljuju sadržaj koji upućuje na to da bi se mogli ozljediti ili počiniti samoubojstvo. Već su počeli blokirati neke hashtagove te profile posvećene samoozljeđivanju i samoubojstvu, a surađuju i s organizacijama koje se bave mentalnim zdravljem.

Uveli su opciju zabrane komentara kako bi spriječili govor mržnje koliko je to moguće i uveli pop-up prozore koji iskaču i nude pomoć ako korisnici pokušavaju pretraživati sadržaj povezan sa samoozljeđivanjem ili samoubojstvom pa čak i anoreksijom i bulimijom. Jedna od novosti trebali bi biti zamućeni ekrani kad naiđete na nasilan sadržaj pri čemu će korisnici moći birati žele li ga vidjeti ili ne.