Nekad je nužno odabrati stranu
ISPOVIJEST

Marta je rođena Madriđanka. Ispričala nam je kako se nosi s teškom situacijom oko korone u svojoj zemlji

FOTO: Privatni album

Marta Vicente živi u Madridu, epicentru zaraze koronavirusom u Španjolskoj. Ispričala nam je sve o tome

Španjolska je druga najteže pogođena zemlja zarazom koronavirusu u Europi, i treća u svijetu, odmah iza Kine i Italije. Broj zaraženih u ovom trenutku ondje je 57,786, umrlih je 4,365, a oporavljenih 7,015. U zemlji je izvanredno stanje, stanovnici su u karanteni, a izlaziti smiju samo na posao, po hranu ili lijeko ili prošetati psa. Pritom ih redovito kontrolira policija, a kako to izgleda u stvarnosti za Super1 otkriva Marta Vicente, rođena Madriđanka koja ondje i dalje živi s majkom.

U Španjolskoj je trenutno izvanredno stanje. Nakon što su ga proglasili, Vlada je odlučila na neki način centralizirati pojedine odluke koje uključuju i naručivanje medicinske opreme. To znači da bolnice u Madridu ne mogu same kupiti medicinsku opremu nego čekaju da to učini država koja to pak nije učinila na vrijeme i sada su bolnice u Madridu i Barceloni praktički u kolapsu. Nema dovoljno opreme kako bi pravilno odgovorili na potrebe lavine zaraženih ljudi. To rezultira time da liječnici i medicinske sestre rade bez zaštitnih maski i rukavica i moraju odlučiti čiji će život spasiti jer nemaju dovoljno respiratora za sve.

Država će produžiti izvanredno stanje do 12. travnja pod istim uvjetima karantene koje imamo sada ako to Kongres zastupnika prihvati danas na sjednici. Što se tiče putovanja, izuzeti smo iz zabrane letova iz Italije zbog lakših reparacija, a ministar zdravstva za sada tvrdi da neće biti ni paralize nekih drugih sektora kao što je primjerice građevina.

Liječnici i medicinske sestre rade bez zaštitnih maski i rukavica i moraju odlučiti čiji će život spasiti jer nemaju dovoljno respiratora

Do tada smo svi kod kuće. Ako izađete na ulice bez opravdanog razloga policija vas može kazniti novčanom kaznom ili čak odvesti u zatvor. Meni je danas 13. dan da sam u kući bez izlaženja. Pokušavamo kupovati online i sve naručiti da nam stigne kući, ali i online trgovine supermarketa su u kolapsu. Moj rođak je jučer ustao u 5 sati samo kako bi prvi naručio namirnice prije nego se sve sruši.

Što se tiče posla, bez problema radim od kuće još od 11. ožujka. Moja se tvrtka tome sjajno prilagodila. Omogućili su nam i pristup stranicama uz pomoć kojih možemo raditi fizičke i mentalne vježbe. Kod drugih ima gorih situacija.

Moja prijateljica radi u tvrtki koja prodaje aranžmane za škole stranih jezika u inozemstvu i ovaj je tjedan bila prisiljena potrošiti godišnji odmor jer u tvrtki jednostavno ne znaju kako se nositi s radom od kuće. A znaju i da se zaposlenici boje otkaza i da će svi pristati na takvu odluku.

Vladina mjera ERTE omogućava zaposlenicima da radnike stave na državni minimalac, a onda im vrate ugovore i regularne plaće kad kriza prođe

Što se tiče otkaza, osmišljen je program koji puno tvrtki implementira ovih dana, ERTE. Radi se o mjeri za koju se prijavljuju tvrtke kako ne bi bankrotirale, a ona im omogućava da ugovore svojih djelatnika stave na svojevrsno čekanje dok traje kriza. Oni za to vrijeme primaju novac od države, a kad se sve vrati u normalnu i dalje će imati posao. Mladi se ipak boje da će ostati bez posla. Kriza je 2008. jako pogodila našu ekonomiju i tek smo se počeli oporavljati.

Za mene je najteži dio cijele ove situacije neizvjesnost. Ne znamo koliko dugo će trajati niti kakav će utjecaj imati na našu budućnost. Jednostavno sjedimo kod kuće i čekamo dok u vijestima čitamo kako broj mrtvih raste. Svaki dan čujem novu priču o nekome iz naše okoline tko je zaražen.

Na sreću, postoji i puno inicijativa među ljudima od pojedinaca koji žele pomoći i olakšati ovu sitaciju svima. Te jednostavne geste mi svaki dan uljepšaju. Na primjer, svaki dan u 20 sati ljudi izlaze na prozore i plješću liječnicima, medicinskim sestrama, policajcima i svima koji nam ovih dana olakšavaju živote. I svi to jako ozbiljno shvaćamo, to nam je dnevni ritual.

Trenutno postoje razna predviđanja, no mislim da će nam trebati barem još mjesec dana ili do kraja svibnja da djelomično izađemo iz karantene. Španjolska i Italija su tako jako pogođone da ako i vlasti ublaže karantenu, i dalje će biti puno otkazanih događanja na ljeto. Gay Pride koji se održava u srpnju već je otkazan.