Nekad je nužno odabrati stranu
Nove mame

Kiseli krastavci i sladoled? Znamo zašto trudnice vole nemoguće kombinacije

Pregnant woman thinking about food. Hungry expectant mother lying on the couch.

Kiseli krastavci i sladoled. Svježi kravlji sir i riba. Jagode i pašteta. Mnogima je možda mučno pri samoj pomsili na takve kombinacije, no velika je vjerojatnost da trudnice o njima razmišljaju kao o vrhunskim gurmanskim poslasticama. Zašto? Razlog su takozvane trudničke želje – nešto što na prvi pogled djeluje kao neobjašnjiva žudnja za određenim namirnicama i to najčešće u neobičnim kombinacijama kakve u normalnim okolnostima ni u snu ne bi poželjeli. Što se zapravo krije iza tih trudničkih želja te kako se pravilno hraniti u trudnoći objasnio je spec.ginekolog-opstetičar mr. sc. dr. Antun Balaša iz Ordinacije za ginekologiju i materinstvo Bistrički-Balaša.

Kad hormoni „polude“

Opće je poznata uzrečica da je trudnoća drugo stanje. Između ostalog, u trudnoći se pojavljuje nova žlijezda s unutrašnjim izlučivanjem hormona – posteljica, i njezinom aktivnošću uvelike se mijenja organizam trudnice prvenstveno u fizičkom, a onda i u psihičkom smislu. Posteljica izlučuje tri hormona neophodna za održavanje trudnoće: korionski gonadotropin (KG), estrogen i progesteron. Značajniji porast KG nastupa u 7.-8. tjednu trudnoće, a dosiže maksimum u 12. tjednu, nakon čega se postupno smanjuje do 16. tjedna, te se do kraja trudnoće zadržava na niskoj razini. I baš u vrijeme njegove najveće aktivnosti (prva tri mjeseca trudnoće) često se razvije stanje poremećenog doživljavanja okusa i mirisa hrane, koje je općenito karakterizirano mučninom i povraćanjem, a pojavljuje se i želja za određenom hranom, dok se prema nekoj osjeća odbojnost. Pretpostavlja se da su tome uzrok djelovanja samog hormona KG, razgradnih produkata sluznice maternice te vizualni, mirisni i okusni stimulansi koji se nervnim sistemom prenose u „centar za povraćanje“ u produženoj moždini. Svjesno ili ne, poželimo hranu za koju pretpostavljamo da će nam biti ukusna, a ne izazvati mučninu.

Nepce želi i kiselo i slatko

Moglo bi se reći da svaka trudnica u početku trudnoće ima svoj „posebni jelovnik“, a najčešće se pojavljuju želje za hranom kiselog i slatkog okusa, kao i odbojnost prema dotad omiljenoj hrani. U neobičnosti trudničke prehrane ubraja se i čudna kombinacija pojedinih namirnica u istom obroku. Postavlja se pitanje da li udovoljavati takvim željama? Odgovor je – da, ali uz naglasak na uravnoteženoj ishrani u više manjih obroka dnevno! Uz te spomenute i prihvatljive „ekscese“ u prehrani, važna je podjela namirnica sastavljena prema potrebama organizma, što znači da jelovnik treba sadržavati odgovarajuće količine ugljikohidrata, bjelančevina, masti, vitamina, minerala i tekućina. Za trudnice koje miruju, dnevno je potrebno oko 2100 kal, a za one s umjerenim aktivnostima od 2300 – 2500 kal dnevno. Tijekom cijele trudnoće, fiziološkim prirastom smatra se porast tjelesne težine od 12 – 13 kg, a sve preko toga posljedica je prekomjerne prehrane trudnice i za posljedicu ima stvaranje suvišnih masti u potkožnom tkivu i trbušnim organima. Budući da majčina prehrana utječe na zdravlje djeteta, ali i nje same, važno je da se kroz trudničke ambulante i savjetovališta, kao i prikladnu literaturu namijenjenu trudnicama, ukaže na trenutnu i dugoročnu korist pravilne prehrane. Na taj način dijete će tokom trudnoće dobiti sve nutrijente važne za normalan rast i razvoj, a to će doprinijeti i stvaranju snažnog imuniteta koji će ga štititi kasnije u životu.

Trebaju li trudnice jesti za dvoje?

Sigurno ste čuli za izreku „trudnica jede za dvoje“ ili za troje ako je riječ o blizancima. Evo što kaže dr. Tihana Mazalin iz Poliklinike Mazalin.

„Istina je da trudnica pri odabiru prehrambenih namirnica više ne misli samo na sebe i svoje tijelo, već i na plod. Međutim, „jesti za dvoje“ znači jesti dvostruko kvalitenije, a ne dvostruko količinski. Ako je žena prije trudnoće konzumirala 2000-2300 kalorija na dan, za vrijeme prvog tromjesečja dnevne potrebe trebale bi biti jednake, dakle također 2000-2300 kalorija dnevno. U drugom i trećem tromjesečju energetske potrebe trudnice povećevaju se za otprilike 300 kalorija dnevno. Dakle u toj situaciji bi u drugom i trećem tromjesečju trudnica trebala konzumirati 2300-2600 kalorija na dan“, naglašava dr. Mazalin.

Doručak je obavezan

Pravilo kojeg se trudnice trebaju pridržavati je da ne smiju gladovati te da nipošto ne smiju preskakati doručak. Tijekom cijele trudnoće fokus treba biti na unosu bjelančevina, masti i ugljikohidrata. Idealno bi bilo da najveći dio dnevne prehrane budu ugljikohidrati, zatim masti i na kraju proteini. Ugljikohidrati daju energiju, masti služe za razvoj i rad djetetovog mozga, a proteini su građevni materijal za stanice.

Važnost vitamina

Dr. Mazalin ističe kako je važno i da trudnica unosi dovoljno vitamina, posebice vitamin A (oko 800 mikrograma), D (10 mikrograma), E (10 mikrograma), K (65 mikrograma), C (70 miligrama), B6 (2,2 miligrama).

Također, treba unositi: tiamin (1,5 miligrama), riboflavin (1,6 miligrama), niacin (17 miligrama), fosfor (1200 miligrama), ,magnezij (320 miligrama), jod (175 mikrograma) i selen (65 mikrograma).

Ključno je da osigurati potrebne vitamine i minerale te izbjegavati previše loših masti i šećera. U ničemu ne treba pretjerivati, tako da je umjeren unos namirnica ključan.

Kalcij: važan za razvoj kosti bebe.

Dnevno se preporuča oko 1200 mg kalcija.

Izbor namirinica: mliječni proizvodi, tamozeleno povrće, cjeđene naranče.

Vlakna: smanjju rizik od konstipacije i hemoroida – te rizik od preeklampsije.

Dnevno se preporuča oko 25-35 mg vlakna

Izbor namirnica: voće, povrće, cjelovite žitarice.

Željezo: u trudnoći se povećava volumen vaše krvi, tako da je željezo važno u sprječavanju anemije, a istovremeno služi za rast ploda.

Dnevno se preporuča 30 mg željeza.

Izbor namirnica: cikla, crveno meso, a trudnicama se preporuča uzimate ga u obliku tableta ili drugih vrsta dodataka prehrani.

Folna kiselina: smanjuje opasnost od oštećenja djetetovog mozga i leđne moždine.

Dnevno se preporuča oko 400 mikrograma folne kiseline

Izbor namirnica: cjelovite žitarice, perad, grah, sokovi od agruma, riba, no preporuka je i folnu kiselinu uzimati kao dodatak prehrani.

Cink: nužan za stvaranje tjelesnih stanica, pa tako i razvoj djeteta u trudnoći.

Dnevno se preporuča oko 15 mg cinka.

Izbor namirnica: orašasti plodovi, meso, morski plodovi i meso.

Omega – 3 masne kiseline: važne su za neurološki razvoj ploda.

Dnevno se preporuča oko 300 mg.

Izbor namirnica: laneno ulje, jaja, masne ribe (losos, skuša, sardine, inćuni).

A KAKO SVIJET VIDE NOVE MAME

Za nove mame svijet izgleda drugačije. Noć postaje dan, a dan – vrijeme za san. Vrijeme za sebe je – malo sutra, a vrijeme za smijeh – uvijek! Obične stvari su nemoguće, a čuda svakodnevna. Da bi i drugi vidjeli taj svijet, novim mamama A1 daruje neograničeni internet i do 500 kn popusta na mobitel kako bi se povezale s onima koje vole na najboljoj mreži.

Promotivna ponuda odnosi se na nove mame koje su to postale rođenjem djeteta ili su stekle status posvojiteljice ili udomiteljice tijekom cijele 2020. godine, a ova hvalevrijedna ponuda ima jedan cilj: da novim mama prvi dani uz dijete prođu što jednostavnije, bez dodatne brige o internet prometu na mobitelu.

Ponudu je moguće iskoristiti isključivo putem: A1 virtualnog shopa ili iskazivanjem interesa o ponudi na A1 web stranici od 26.05. do 31.12.2020. (ponuda se ne može aktivirati u A1 shopu nego samo na online kanalima). Više o ponudi pronađite OVDJE.