Nekad je nužno odabrati stranu
Bebe

Kako bi olakšao brigu o svom unuku, jedan je djed izmislio pelenu. Evo što je dalje bilo

FOTO: Pexels

Neke su stvari postale toliko općepoznate, ali što zapravo znamo o njima: kako su, recimo, nastale pelene Pampers?

Mame diljem svijeta razlikuju se po mnogo čemu – odgojnim metodama, karakteru, socijalnom statusu i uvjetima življenja, ali jedna im je stvar ipak zajednička: svojoj djeci žele sve najbolje. Ta ljubav je, kažu i istraživanja, toliko velika da zapravo pokreće svijet. Stoga je svaka inovacija u njezi beba nevjerojatno važna. A na njoj su neizmjerno zahvalne i mame i bebe.

Pexels

Jedna takva velika stvar je i izum jednokratnih pelena od brzoupijajućeg materijala. Dogodilo se to u razvojnom odjelu svjetski poznate kompanije Procter& Gamble negdje sredinom 1950-ih. gdje je bio zaposlen inženjer kemije Victor Mills. Osim što je bio vrhunski stručnjak u svom profesionalnom okruženju, Victor Mills je bio i djed kojemu nikako nije polazilo za rukom da svom unuku brzo promijeni pelenu. Možemo samo pretpostaviti koliko ga je sve to skupa živciralo, pa se primio posla. Ostalo je povijest: na svijet su stigle prve pelene Pampers.

Mills je prve pelene Pampers napravio od tri sloja: vanjskog, površinskog i središnjeg. Zadatak vodootpornog gornjeg sloja bio je čvrsto zatvoriti sadržaj pelene kako iz nje baš ništa nikada ne bi iscurilo. Zadatak površinskog sloja, pak, bio je da dopusti tekućini da uđe u sredinu pelene i ne dopusti joj da se vrati prema koži. Točnije, bilo je važno postići da se vlaga ne apsorbira, nego propusti – kroz membranu koja dugo na površini ostaje suha. U tadašnje vrijeme samo su sintetički materijali imali takva svojstva, a od njih je bilo potrebno odabrati one koji ne iritiraju kožu i hipoalergeni su. Što se tiče središnjeg sloja, bilo je potrebno da se u njemu može skupiti što više vlage što dalje od nježne bebine kože.

Stalna poboljšanja

Djed Mills je na poboljšanjima radio više od godinu dana, a svaku je novu verziju testirao na svojim unucima. Na taj način je zaključio kako fino mljevenu celulozu, koja se u dodiru s vlagom pretvara u grudu, valja zamijeniti granuliranom celulozom koja se pretvara u homogenu masu. Da sve bude još i bolje granulirana celuloza mogla je apsorbirati volumen tekućine šest puta veći od svojeg. Sredinom 1960-ih celuloza je zamijenjena gelovima za apsorpciju polimera, čija je apsorpcijska sposobnost bila 50 i više puta veća.

Kada smo već u 1960-ima i one su jako bitne za mame i bebe, barem što se Pampersovih pelena tiče. Naime, tada su Pamperisce postale dostupne široj populaciji, na policama robnih kuća, supermarketa i drogerija. Jedini problem bio je u tome što nitko nije točno znao gdje ih izložiti. Pelene su, naime, bile toliko drukčiji proizvod da su ih neki trgovci stavljali na odjel kućnih potrepština, neki na police s hranom, a neki u dio s papirnatim proizvodima, ali i u drogeriju.

Kao i svi bezvremenski hitovi, pelene Pampers tijekom godina doživljavale su mnoge promjene na bolje. Tijekom 1970-ih sigurnosnica je zamijenjena samoljepljivom trakom, pa su roditelji mogli brzo zaviriti u ono što se događa u pelenama i sačuvati prste od nezgoda. Osim toga, osmišljene su i Pampersice za djecu koja su tek prohodala, ekstra upijajuće dnevne pelene, poboljšane pelene za novorođenčad, prošivene pelene i pelene za prerano rođene bebe.

U vrijeme disca, sve je bilo u znaku neumjerenosti. Pampers je bio pomalo neumjeren u inovacijama te je uveo velika pakiranja, osmislio prve tanke pelene s upijajućim gel materijalom, rastezljive dijelove oko nožica, trakice koje se mogu ponovo lijepiti i mekše slojeve.

Stiglo je novo desetljeće i stoljeće, a s njime i Pampers Ultra Dry Thins, vrlo tanke pelene koje upijaju i zadržavaju vlažnost unutar jezgre i zatim upijaju još malo. Tih 1990-ih bebe su imale čast uživati u najudobnijim Pampersicama do tada, s rastezljivim stranama.

 

I kada smo već mislili da je, barem kada su pelene u pitanju, sve već rečeno i napravljeno, stiglo je današnje doba i Pampersice koje dišu, a dječja koža ostaje potpuno je suha i njegovana. Pelene Pampers Premium Care imaju zaštitni sloj s losionom koji pomaže da male guze ostanu meke i glatke. Ove pelene, posebno dizajnirane za novorođenačku kožu, u potpunosti su mekane poput svile te imaju tri upijajuća kanala koji brzo odvode vlažnost donoseći trenutačni osjećaj suhoće na koži. Kako bi koža mogla disati, pelene se izrađuju od prozračnih materijala koji propuštaju svjež zrak unutra, a vlažan zrak van. Pelena ima i indikator mokre pelene koji vam promjenom boje javlja da je vrijeme da je promijenite, dok prorez za pupak štiti osjetljiv trbuščić vašeg mališana. Sada su stvarno sve bebe i mame sretne. A i djedovi!

Članak nastao u suradnji s tvrtkom P&G