Tate za tate

Jeste li čuli za Dadathlon, utrku za tate i djecu? Supertata Marino nam je otkrio o čemu se radi

FOTO: Privatni album

Još je uvriježeno da se majka zbog brige o djetetu odrekne karijere. No, kako to izgleda kad to učini tata otkrio nam je Marino Manzoni. Napustio je posao koji voli kako bi mogao biti kod kuće i brinuti o kćerki

Marino i supruga Nadia prije šest godina skrasili su se u Belgiji. Oboje su radili svoj posao iz snova. A onda su, s Nadijinom trudnoćom počela preispitivanja. Ovaj magistar brodostrojarstva i tehnologije pomorskog prometa kaže kako je u njegovom tadašnjem poslovnom okruženju propustiti porod bilo nešto potpuno normalno te nitko oko toga nije radio dramu.

“Takva vrsta posla vam omogućava veliku financijsku stabilnost no ne dozvoljava fleksibilnost te dolazi u paketu s minimalnim odsustvom od šest mjeseci godišnje. S druge strane, u mojem privatnom okruženju, nitko od tata na pretporođajnom tečaju, nije ni razmišljao o tome da neće uzeti dulji porodiljni dopust, a kamo li da bi mogao propustiti porod”, prisjeća se Marino ta dva suprotstavljena svijeta.

Posao nije bio kompatibilan s obiteljskim životom

Po kćerinu rođenju uzeo je četiri mjeseca neplaćenog dopusta zbog kojeg se morao prisilno iskrcati s broda. No, shvatio je da mu to nije dovoljno i da njegova karijera nije kompatibilna s obiteljskim životom. “Dugo sam razmišljao o alternativnim poslovima koji bi bili usklađeni s mojom novom ulogom, onom angažiranog tate, i shvatio sam da takav posao za mene u ovom trenutku ne postoji. Iako sam teškog srca donio odluku o prestanku karijere, svjestan sam da za razliku od mnogih, imam veliku sreću što mi se uopće pružila mogućnost tog odabira”, kaže.

“O tome sam počeo razmišljati čim smo saznali da će nam se obitelj proširiti za još jednog člana. Supruga Nadia od početka je govorila da želi da u roditeljstvo uđemo potpuno zajednički. No do konačne odluke je prošlo više od godinu dana jer mi je u početku bilo nezamislivo prekinuti karijeru bez dobre alternative”, priča Marino koji trenutno brine o svojoj djevojčici i vodi neprofitnu organizaciju Daddyhood Europe.

Pokrenuo organizaciju Daddyhood Europe

Naime, kako sam kaže, iskustvo novopečenog oca pokazalo mu je koliko su očevi zapostavljeni u čitavoj priči oko trudnoće, poroda, odgoja i roditeljstva, te kako društvo gleda s čuđenjem na one koji žele biti potpuno angažirani u brizi o svojim bebama i djeci.

“Osim toga shvatio sam kako nedostaje potpore namijenjene mladom neiskusnom ocu poput mene (literatura, tečajevi, aktivne zajednice). A osobito me pogodilo kada sam na vlastitoj koži iskusio nedostatnost prava očeva kao što je onaj na duži plaćeni roditeljski dopust. Moj prijatelj i kolega Thomas iz Švedske kojeg sam upoznao na tečaju za bebe, već je bio osmislio ideju organizacije te smo zajedno osnovali Daddyhood Europe, koja ima za cilj promoviranje aktivnog očinstva te se zalaže za ravnopravno roditeljstvo”.

Žele ravnopravno roditeljstvo

Daddyhood vode Marino i Thomas, a imaju i Facebook grupu koja broji stotinjak članova te okupljaju ambasadore njihove virtualne utrke Dadathlon, u raznim zemljama Europe od Švedske, Nizozemske, Danske, Belgije, Španjolske do Hrvatske. Povezuju se s raznim organizacijama koje dijele njihove ciljeve vezane uz aktivno očinstvo diljem Europe.

“Naš je primarni cilj postići u potpunosti ravnopravno roditeljstvo u svakom smislu te riječi, diljem Europe. Želimo vlastitim primjerima i projektima potaknuti tate da se aktivno uključe u svakodnevnu brigu oko djece i odgoj djeteta. Također, želimo doprinijeti borbi za prava i mogućnosti očeva da se posvete toj ulozi, ponajprije kroz duži plaćeni roditeljski dopust za tate”, govori.

Pokrenuli su virtualno natjecanje za tate i djecu

Marino i Thomas trenutno pripremaju i Dadathlon, virtualno natjecanje namijenjeno tatama i njihovoj djeci. “Odvija se kroz cijelu godinu te se sastoji od tri discipline – trčanje koje je zakazano u travnju, bicikliranje u lipnju te pješačenje u rujnu. Sudionici se mogu prijaviti na cijeli Dadathlon (sve tri discipline) ili na pojedine discipline koje im se sviđaju. Event je prilagođen obiteljskim rasporedima pa tako sudionici mogu sami odabrati jedan dan unutar perioda od 7 dana kada žele odraditi utrku”, pojašnjava dodajući da je natjecanje potpuno besplatno i nema dobne granice kao ni određene lokacije.

“Budući da je cilj ovih utrka povezivanje tate s djecom, kroz pripremu i samu utrku, a ne natjecateljsko ganjanje najboljeg vremena, nagrade će se dijeliti za najbolje i najmaštovitije slike. Neki od prijavljenih timova već sada vježbaju na svojim biciklima i to kvalitetno, zabavno i zdravo provedeno vrijeme između tata i djece nas najviše raduje”, kaže te poziva sve tate da se priključe ovom natjecanju i da osjete da su dio jedne međunarodne inicijative koja ih podržava.

Društvena očekivanja treba mijenjati

A o čemu Daddyhood tate razgovaraju kad se okupe? “Članovi razmjenjuju iskustva i time si pružaju međusobnu potporu, no vode se i zanimljive diskusije na temu načina na koji se očinstvo treba promovirati. Dok neki smatraju da treba isticati i naglašavati očinstvo kao trenutno manje uvaženu roditeljsku ulogu u današnjem društvu, drugi smatraju da se treba zalagati za širi pojam ravnopravnog roditeljstva bez isticanja spolova.”

Primijetili su, kaže, na vlastito iznenađenje, da je tate teže navesti na razgovor o djeci nego mame i da se ne otvaraju lako u javnim diskusijama. “Ne znamo zašto je to tako, ali smatramo da je to barem djelomično posljedica društvenih očekivanja koja se nadamo promijeniti.”

Upravo svojim primjerom Marino želi razbiti te ‘okove’. Otvoreno smo razgovarali o svim izazovima i strahovima s kojima se susreo. U početku ih je, kaže, bilo mnogo. “Dok je beba bila mila manja bilo mi je lakše promijeniti pelenu i hraniti je, ali sve ostalo zahtijevalo je puno više pripreme i rekvizita i predstavljalo veliki izazov. Tako mi je u početku trebalo više od sat vremena od ideje da idemo nekamo autom do trenutka kada smo spremni sjedili u autu sa svim stvarima”, priča nam.

Sam je ispočetka naišao na mnoge izazove

S obzirom na trenutnu epidemiološku situaciju, Marinova supruga Nadia većinu vremena radi od doma, no i kad je odlazila u ured, morao je, kaže, zaraditi njezino povjerenje i dokazati joj da ga ne mora zvati i provjeravati je li sve u redu. “Morao sam naučiti istovremeno kuhati, pospremati, čistiti i zabavljati kćerku i imam puno poštovanja prema svima koji odgajaju djecu kod kuće i uspijevaju sve stići”, govori.

Trenutno su svi “zaključani” u kući što ponekad dodatno otežava situaciju. “Iako supruga radi u odvojenoj sobi itekako čuje ako se kćerka rasplače ili viče pa se i njoj teže skoncentrirati u takvim uvjetima – a meni osobno to stvara veći pritisak i izazov. Naša je kći zahtjevna beba od prvog dana, što zahtijeva jako puno truda i energije kako bi je održali zadovoljnom i neprestano moramo izmišljati nešto novo. Istovremeno jako puno upija i uči što nas iznimno veseli”, kaže.

Sada sami provode najmanje 8 sati dnevno, ali to, kaže Marin, nevjerojatno brzo prođe. “Nikad mi nije bilo teško voditi kćer posvuda sa sobom. I ne mislim na kave i šetnje u kolicima, već na prave izlete koji su osmišljeni tako da ona uživa, istražuje i uči. A to nije nimalo lako kada si sam. Kad se nekih izleta sjetim, vidim da sam nekad bio poprilično ambiciozan i optimističan”, iskren je.

Za kćerku premjestio suncobran 14 puta

Prisjeća se da je uvijek imao popis stvari koje treba uzeti sa sobom kad bi, primjerice, ljeti odlazili na plažu. “Budući da je trebalo pogoditi tajming za spavanje, hranjenje, pobjeći od prejakog sunca, nositi sve stvari za plažu (ručnici, suncobran, rekviziti, kreme) te standardne stvari (kolica, torba, hrana itd.) te hendlati 11-mjesečnu bebu koja jedva stoji na nogama. Osim toga, ona je vrlo znatiželjna tako da nismo uspjeli mirno sjediti na ručniku i igrati se s bebom već smo stalno mijenjali pozicije tako da sam jednom suncobran premjestio 14 puta kako bi se ona malo igrala u pijesku. Sve to skupa bilo je prilično naporno, ali istovremeno i zabavno i dragocjeno. Lijepo je gledati svoje dijete koje se razvija, uči i mijenja iz dana u dan kao i sve te male pobjede koje se dogode unutar jednog dana”.

Trenutno mu je najveći izazov borba s povremenim tantrumima njegove kćeri. “Ali i njezino ispitivanje granica i mojih pravila. Ako ja postavim pravilo jednog jogurtića prije večere, ona je nakon toga u stanju 15 minuta glumiti da plače, kako bih popustio i dao joj još jedan. Mislim da je bolje ostati dosljedan i smiren nego se svađati s 18-mjesečnom bebom. A najbolje je pametno joj odvratiti pažnju. Nedavno je “usput” isključila modem iz struje dok je supruga moderirala virtualnu konferenciju ispred 200 ljudi. Sada je adapter zalijepljen čvrstom trakom za zid”, dodaje uz smijeh.

Kći ga već sada mota oko malog prsta

Što se tiče problema, baš kao i svakom roditelju, najgori su mu oni zdravstveni. “Grozno je kad se osjećam bespomoćno, kao kod visoke temperature, jakog kašlja ili pak iznenadnog crvenila na koži. Iako ponekad moramo kod doktora, u nekim slučajevima trebamo trenutna rješenja pa tako kod crvenila na koži, koja su česti slučaj u područjima pelene, uglavnom koristimo provjerene proizvode kao što je to Lipikar za zaštitu kože, koji nam je jednom preporučio dermatolog te se taj proizvod pokazao vrlo efikasnim”, otkriva snalažljivi tata.

No, sve se brzo prebrodi i zaboravi, a najdragocjenija su mu jutra, kaže. “Preslatka je kad se budi. Volim kad me zagrli bez razloga. Volim je gledati kako upija sve novo i kako me lijepo gleda i sluša kad joj nešto objašnjavam. Volim i kad me umiljato pogleda i traži keks. Već me sada vrti oko malog prsta”, kaže zaljubljeno za kraj.

Razmijenite iskustva i osvojite divne darove

Platforma ‘Tate za tate’ mjesto je na kojem roditelji mogu saznati sve o najvećim izazovima u djetetovu odrastanju, naučiti kako pravilno njegovati bebinu kožu, osobito ako je izložena neugodnim promjenama, dok očevi mogu razmijeniti iskustvo s drugim očevima.

Tako na platformi imate priliku podijeliti savjet s novopečenim tatama, ali i osvojiti vrijedne nagrade. Sudjelovanjem u nagradnom natječaju možete osvojiti set od 10 stručnih video predavanja, program “Roditeljstvo 0-6” Centra Prirodno roditeljstvo autora Tomislava Kuljiša u vrijednosti od 1.500 kn i La Roche-Posay poklon paket Lipikar proizvoda u vrijednosti od 400 kuna. Nagrade dobiva čak 10 najkreativnijih.

Pogledajte galeriju savjeta koje su tate uputili drugim tatama, a imate li i sami savjet koji je vama pomogao kada ste bili u ‘nevolji’, a koji želite podijeliti s drugim tatama, posjetite platformu ‘Tate za tate’ – želimo vam dobru zabavu!

Sadržaj nastao u suradnji s La Roche-Posay