ZDRAVLJE

Ako imate bolne menstruacije možda biste trebali početi svjesno menstruirati. Evo o čemu se točno radi

Spoj menstruacije i meditacije novi je trend na društvenim mrežama

FOTO: Unsplash

Spoj menstruacije i meditacije novi je trend na društvenim mrežama

Već dugo se na menstruaciju ne referiramo kao na “one stvari”, dapače, danas se korištenje eufemizama u kontekstu uobičajenih tjelesnih funkcija poput menstrualnog krvarenja često smatra i smiješnim. Nedavno je u kina došao i Pixarov animirani film Crvena panda (Turning Red) čiji je cilj, između ostalog, normalizirati tu temu i među djecom i mladima. Naravno, stanje je puno bolje u razvijenijim dijelovima svijeta – u siromašnim zemljama puno se teže dolazi do menstrualnih potrepština poput uložaka i lijekova za smanjenje bolova, a menstruacija se i dalje smatra nečim čega bi se trebalo sramiti.

Screenshot/Turning Red

O pomaku od stigmatizacije pa sve do otvorenijih razgovora o menstruaciji svjedoči i novi trend na društvenim mrežama. Riječ je o takozvanome svjesnom menstruiranju (mindful menstruation) čija je poanta potaknuti nas da na svoje mjesečnice prestanemo gledati isključivo kao na “ono vrijeme u mjesecu” kada krvarimo nego da pokušamo što bolje razumjeti kroz što točno tada prolazimo te kako se te promjene odražavaju na naše psihofizičko stanje u cijelosti. Svjesno menstruiranje posljedično može dovesti i do većeg prihvaćanja vlastita tijela te razbijanja predrasuda o menstruaciji.

Menstruacija kao zima, a ovulacija kao ljeto

Sve se više korisnika na društvenim mrežama nastoji detaljnije informirati o razlikama između folikularne i luteinske faze, a sve češće se i na sam menstrualni ciklus gleda kao na izmjenu godišnjih doba. Le’Nise Brother, autorica knjige You Can Have A Better Period tako primjerice menstruaciju uspoređuje sa zimom jer su tada razine estrogena i progesterona najniže što uzrokuje osjećaj umora te smanjenu razinu energije. Ovulacija se, s druge strane, uspoređuje s ljetom jer je riječ o fazi u kojoj se većina ljudi osjeća najbolje. Svjesno menstruirati značilo bi dakle obratiti veću pozornost na promjene u vlastitome raspoloženju tijekom mjeseca, bilježiti kako se osjećamo, za kojom hranom žudimo te na koji se način povezujemo sa svojom okolinom.

Moguće je to činiti uz pomoć aplikacija poput Moody Montha i Cluea, ali i na stari, tradicionalni način – pomoću svog dnevnika ili bilježnice. Stručnjaci tvrde da ćete već za nekoliko mjeseci početi primjećivati sličnosti te razviti dublje razumijevanje o tome kako određena faza ciklusa utječe na vas i na vašu psihu. To može biti od posebne važnosti posebno za one koji se tijekom menstruacije susreću s bolovima – vođenje menstrualnog dnevnika daje vam mogućnost da svome liječniku što preciznije i detaljnije opišete kada vas boli, gdje i zašto je to važno. Dakle, svjesno menstruiranje zapravo za konačni cilj ima poboljšanje kvalitete života, i baš zato ćemo se i mi priključiti ovome trendu.